Uzmanından acil servisler için uyarı: Acile gelen her hasta kendisini en acil olarak görüyor!

Acil servise başvuran hastalar, uzman doktorlar tarafından değerlendirilerek öncelik sırasına göre “kırmızı, sarı ve yeşil” olarak kategoriye ayrılıyor. 29 Mayıs Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Seda Fidan, acile gelen hastaların daha anlayışlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, “Acile gelen her hasta kendisinin en acil hasta olduğunu düşünüyor” dedi.

“HASTLARDAN DAHA SABIRLI OLMALARINI RİCA EDİYORUZ”

Acil Tıp Uzmanı Dr. Seda Fidan, hastaların belirlenen alanlara göre hareket etmeleri ve daha anlayışlı olmaları gerektiği çağrısında bulundu.

Fidan, acile başvuran hastaların triyaj sistemine göre “kırmızı, sarı ve yeşil” alan hastalar olarak sınıflandırıldığını belirtti. “Polikliniğe gidemeyecek kadar acil hastalığı ve hayati bir tehlikesi olan durumlarda acile gelmesi gereken hastalar oluyor” diyen Fidan, kırmızı alanın genellikle ani kalp durumu, kalp krizi veya yüksek enerjili trafik kazaları gibi acil durumları içerdiğini ifade etti.

 Sarı alan hastalarının daha çok nefes darlığı, ciddi karın ağrıları gibi durumlarla başvurduğunu, yeşil alan hastalarının ise boğaz ağrısı, baş ağrısı, ishal gibi daha hafif şikayetlere sahip olduğunu söyledi.

OLAĞANÜSTÜ KOŞULLARDA ÇALIŞILIYOR!

Acile başvuran hastaların bazılarının yeşil alanda bekletildiğini açıklayan Fidan, bu durumun kırmızı alanda takip edilen acil vakalar nedeniyle veya sarı alanda daha ciddi durumu olan hastaların bulunması sebebiyle olduğunu belirtti.

Hastaların sabırlı olmalarını ve verilen önceliklere saygı göstermelerini isteyen Fidan, “Acile gelen her hasta kendisinin en acil hasta olduğunu düşünüyor. Sabır ve hoşgörü önemlidir. Hastaneye başvuran hastalar arasında kavgaların yaşandığı durumlar bile olabiliyor. Hem hastalar hem de hastane personeli olağanüstü koşullarda çalıştıkları için anlayış bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx