Standard Chartered Açıkladı: TCMB Faizleri Bu Seviyeye Çıkartacak!

Uluslararası finans kuruluşu Standard Chartered, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) kademeli faiz artışlarını sürdürmesini ve bugün bir hafta vadeli repo faiz oranını 200 baz puan yükselterek yüzde 19,5’e çıkarmasını öngördüğünü açıkladı. Reuters tarafından yapılan bir ankete göre ise faiz beklentileri değişiklik gösteriyor.

Son iki ay içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz oranlarını toplamda 900 baz puan artırdığına dikkat çeken Standard Chartered, TCMB’nin bu adımlarının ortodoks politikaya geçiş konusundaki kararlılığını vurgulamak amacıyla alındığını belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin Mayıs seçimlerinden önceki politika yaklaşımından ayrıştığına işaret eden kuruluş, yeniden artan enflasyon baskıları, Türk Lirası’ndaki zayıflık ve artan dışsal ve mali dengesizlikler nedeniyle bu yaklaşımın devam edeceğini öngördü.

Standard Chartered, yakın gelecekte dışsal dengelerin daha da kötüleşebileceğine ve Türk Lirası için rahatlama sağlama imkanının sınırlı olabileceğine işaret ederek, artan akaryakıt fiyatları, güçlü iç talep ve turizme bağlı döviz girişlerindeki mevsimsel yavaşlama gibi faktörler nedeniyle 2023’ün geri kalanında aylık cari işlemler açıklarının yeniden görülebileceğini belirtti.

Kuruluş, iç talepteki ılımlı düzelmenin sürdürülebilir bir cari işlemler dengesi için gerekliliğine dikkat çekti ve bu düzelmenin son dönemdeki ekonomik istikrara yönelik politika yaklaşımının bir sonucu olacağını öne sürdü. TCMB’nin gelecekteki politika kararlarına ve iletişimine dayanarak, Merkez Bankası’nın temkinli bir şekilde faiz artışlarına devam etmesini beklediğini belirten Standard Chartered, 2023 sonunda haftalık repo faiz oranının yüzde 24,0 seviyesinde olmasını tahmin ettiklerini de ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx