Giresun’da fındık alımı serbest piyasada 107 lira

İHA

Karadeniz Bölgesi’nin en önemli gelir kaynaklarından birisi olan fındığın fiyatı illere göre farklılık gösterirken, en pahalı satış fiyatı ise Giresun’da gerçekleştiriliyor.

Giresun’daki fındık üreticisi TMO’nun randevularını iptal ederek, fiyatın daha yüksek olduğu serbest piyasaya yönlendi. Bu talep de fiyatların serbest piyasada da yavaş yavaş inmesine neden olacak.

Batı Karadeniz illerinde fındık fiyatı 100 ila 105 lira arasında satılırken, kalite 54 randıman fındık ise Giresun’da 107 liradan alıcı buluyor.

Fındık 110 liraya kadar çıktı

Giresun’da serbest piyasada sezona 61 liradan başlayan ve kısa sürede TMO’nun 84 lira olarak açıklanan fiyatının üzerine çıkan fındık fiyatı, 110 lira seviyesini gördükten sonra düşüşe başladı.

Giresun’da fındık fiyatı arttı

“Bir süre daha fındık fiyatı bu istikrarını koruyacaktır”

Fındık fiyatının geçen hafta 107 lira seviyesine düştüğünü hatırlatan Keşap Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şahin, şu bilgileri aktardı:

Bir süre daha fındık fiyatı bu istikrarını koruyacaktır diye öngörüyoruz. Bilindiği gibi her sezon bu zamanlarda pazara yoğun şekilde fındık indiği için fiyatlar düşme eğiliminde oluyor. Bunun yanı sıra serbest piyasa fiyatının TMO fiyatının üzerinde olması nedeniyle TMO’nun bütün randevuları iptal edilmiş, üretici TMO yerine serbest piyasayı tercih etmiştir. Bu durumunda serbest piyasada fındık fiyatının düşme eğilime girmesinde etkili olmuştur. Bundan sonra üretici emanete fındık vermezse, fındığını ihtiyacı kadar azar azar satarsa yıl sonuna doğru yeniden yükselişe geçebilir. Ancak bir süre daha fındık fiyatının bugünkü serbest piyasadaki fiyat istikrarını koruyacağını söyleyebiliriz.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx