EÜ Öğrenci Dekanlığı gençlerle el ele

Ege Üniversitesinin öğrenci odaklılık misyonu doğrultusunda Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde kurulan Öğrenci Dekanlığı, hem öğrencilerin sorunlarına çözüm üretiyor hem de yönetimde söz sahibi olmalarını sağlıyor.

Dekanlık, öğrenciler ile yönetim arasındaki koordinasyonu sağlarken aynı zamanda öğrencilerin akademik çalışmaları, sağlık, finans, konaklama gibi temel ihtiyaçları ve kampüs hayatına uyumları konularında her türlü desteği veriyor. Dekanlık, öğrencilerin sorunlarını, her konudaki dilek, istek ve önerilerini, üniversite yönetimine aktarmada köprü vazifesi görüyor.

          Öğrenci Dekanı Doç. Dr. Gizem Engin, “68 yıl önce inanç, azim ve kararlılık ilkeleri ile bilim fidanlarını yetiştirmek üzere yola çıkan Ege Üniversitesi günümüzde özünde insan, hedefinde bilim,  huzurlu üniversite, kaliteli eğitim, aydınlık gelecek felsefesiyle Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak hocamızla yoluna devam etmektedir. Bugün 60 bin yurt içinden 3 bin yurt dışından toplam 63 bin öğrencisi, 400 bin nitelikli mezunu ile dünyanın dört bir yanına uzanan Ege Üniversitesi Rektör hocamızın önderliğinde eğiten, araştıran, paydaşları ile her geçen gün daha da büyüyen, ortak akılla yönetilen huzurlu ve güvenli bir bilim yuvasına dönüşmüştür. Ege Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı da bu özden yola çıkarak öğrenci odaklılık misyonu doğrultusunda öğrencilerimize Ege Üniversiteli olmanın ayrıcalığını ve gururunu yaşatmak, Ege Üniversitesi mezunu olmanın onurunu hissettirerek, nitelikli bireyler yetiştirmek ve iş yaşamına katılmalarına destek olmak için akademik, mesleki ve kişisel potansiyellerini geliştirebilecek bir üniversite ortamının oluşturulması düşüncesinden hareketle Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak önderliğinde 2021 yılında kurulmuştur. Öğrenci Dekanlığı, öğrencilerimizin kişisel, kültürel ve sosyal gelişimlerini destekleyen, mevcut sorunlarını çözümle buluşturmayı ve öğrencilerin verimli, aktif ve kaliteli bir üniversite yaşamı geçirecekleri ortamlar yaratmayı görev edinen idari bir birimdir. Öğrenci Dekanlığı, öğrencilerinin akademik ve sosyal yaşamlarını kolaylaştırmak için yeni projeler üreterek etkin ve verimli bir öğrenim ortamı sağlamak, öğrencilerinin üniversite yaşamına ilişkin akademik ve sosyal sorunlarını dinleyerek ilgili idari ve akademik birimlerle iş birliği içinde bu sorunlara çözüm bulmak için koordinasyon sağlar” dedi.

“Ege Üniversitesi mezunu olmaktan gurur duymalarını istiyoruz” 

Öğrenci Dekanlığının temel amacının vizyon sahibi bireyler yetiştirmek olduğunu ifade eden Doç. Dr. Engin, “Temel amacımız; Ege Üniversitesinde öğrenim gören tüm öğrencilerimizin başarılı ve vizyon sahibi bireyler olarak yetişmeleri ve Ege Üniversitesi’nden mezun olmaktan gurur duymalarını sağlamaktır. Bunun yanı sıra öğrenci odaklı bir üniversite olma çalışmalarını destekleyerek öğrencilerimizin akademik, mesleki, sağlık, sanatsal, sosyal, kültürel ve kişisel niteliklerini geliştirebilecek bir üniversite ortamı ve aidiyet bilinci oluşturmak gibi alt amaçları da bulunmaktadır. Dekanlığımız sağlık, barınma, beslenme, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, spor, kültür sanat ve burs olanaklarının sağlanması olmak üzere öğrencilerimize birçok alanda destek vermektedir. Aynı zamanda öğrenci senatosu, öğrenci konseyi ve öğrenci topluluklarına da liderlik etmektedir” diye konuştu.

Öğrenci Dekanlığı kurulduğu yıldan bu yana Dördüncü Dekanı olarak Öğrenci Dekanlığına ilk kez atanan Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Şeyda Dülgerler ve Doç. Dr. Taylan Günay ile birlikte yoluna devam ettiklerini ifade eden Doç. Dr. Engin, “İstekli, güçlü, motive bir ekip olarak dekanlığımız öğrencilerin sorunlarına hem çözüm üretiyor hem de yönetimde söz sahibi olmalarını sağlıyor. Öğrencilerimize ile üst yönetim arasındaki koordinasyonu sağlarken aynı zamanda öğrencilerimizin akademik çalışmaları, sağlık, finans, konaklama gibi temel ihtiyaçları ve kampüs hayatına uyumları konularında her türlü desteği veriyor. Dekanlığımız aynı zamanda, öğrencilerin sorunlarını, her konudaki dilek, istek ve önerilerini, üniversite yönetimine aktarmada köprü vazifesi görüyor” dedi.

Müzikten dil eğitimine kadar birçok alanda faaliyet düzenliyor

Öğrenci dekanlığının yaptığı faaliyetlere de değinen Doç. Dr. Engin, “Dekanlığımızda Türk Halk Müziği, Türk Halk Oyunları çalışması, Türkçe, İngilizce konuşma kulübü, sinema ve senaryo yazma atölyesi yapılmaktadır. Farklı fakültelerle işbirliği içerisinde sağlık taraması, diş taraması, psikolojik danışmanlık hizmetleri, spor etkinlikleri ve doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Bu hizmetler sunulurken öğrencilerimizden öğrencilerimize destek bilgi kültür alışverişi de yapılmaktadır. Bunun yanı sıra dekanlığımızda kısmi zamanlı öğrenci çalıştırmaktayız. Öğrenciden öğrenciye bizim aracılığımızla iletilen hizmetleri çok önemsiyoruz. Sosyal medya aracılığı ile veya direk dekanlık binamıza gelerek bize istek dilek şikayet memnuniyet bildirimi yapan öğrencilerimiz ile yolumuza devam ediyoruz. Tüm öğrencilerimizin Öğrenci Dekanlığını aktif kullanabilmesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstermekteyiz. Bunun için dönem başından beri oryantasyon programlarında ya da öğrenci dekan buluşmalarında değişik fakültelerde Dekanlığımızın tanıtımlarını yaptık. Öğrencilerimizin bize ulaşması ve her türlü sorunun çözümünde yanlarında olduğumuzu ifade ettik. Öğrencilerimiz için öğrencilerimizle birlikte el ele omuz omuza yürümeye devam edeceğiz. Öğrenci Dekanlığı olarak gelecek günlerde de artarak devam edecek aktiviteler ile öğrencilerimiz için var olmaya devam edeceğiz. Öğrenci Dekanlığı öğrencileri ile birlikte her zaman el ele diyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx