CFTC Başkanı SEC’i Ezdi: Bu Altcoin Menkul Kıymet Değil!

Kripto piyasası SEC’in Binance ve Coinbase hamleleriyle şiddetli bir darbe aldı. Özellikle SEC’in önde gelen altcoin’lerden bazılarının da yer aldığı kriptolara ‘menkul kıymet’ demesi panik yarattı. Bir diğer tarafta olaya ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu Başkanı (CFTC) dahil oldu. CFTC başkanı Rostin Behnam, bu karmaşanın ortasında lider altcoin Ethereum’un emtia olduğunu söyledi.

CFTC Başkanı, lider altcoin projesini emtia olarak niteliyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) önce Binance’a bir dava açtı. Bunu bir diğer önce gelen kripto para borsası Coinbase takip etti. Bu davalar görünürde borsaları hedefe alıyor. Ancak, bunun ötesinde, SEC’in bazı altcoin’lere ‘menkul kıymet’ demesi daha önemli.

SEC’in başlattığı son tartışmalara ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam da dahil oldu. Behnam, Salı günü Ethereum’un bir emtia olduğu ve menkul kıymet olmadığı yönündeki duruşunu korudu. Bu hamle, tam da SEC’in dünyanın en büyük kripto borsalarından ikisi olan Binance ve Coinbase’e karşı finansal düzenlemelerin ihlali nedeniyle arka arkaya dava açtığı bir zamanda geldi. SEC, ABD’de faaliyet gösteren kripto işletmelerinin öne çıktığını ve kripto ticareti ile ilgili işlemleri vurguluyor. Bununla birlikte, kripto varlıklarının hangi yasalara uygun olacağı konusunda henüz bir netlik yok.

SEC Başkanı Gary Gensler, kripto dünyasına oldukça katı bir bakış açısına sahip. Gensler, geçtiğimiz günlerde Bitcoin dışındaki her şeyin bir menkul kıymet olduğunu söyledi. Böylece, kripto dünyasında bir tartışmanı fitilini ateşlemiş oldu. Sadece Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını söylüyor. Bu doğrultuda, BTC’nin CFTC’nin yetkisi altında bir emtia olduğunu ileri sürüyor. Buna karşılık CFTC Başkanı Behnam, lider altcoin Ethereum’un bir emtia olduğunu iddia ediyor. Hangi varlıkların menkul kıymet ve emtia olduğunu kategorize etmek için bir yasa tasarısı taslağı üzerinde çalışılıyor. Buna rağmen, bu karışıklık ve belirsizlik hala bir çözüme kavuşmuş değil.

Ethereum bir emtia mı?

CFTC Başkanı Rostin Behnam, ABD Temsilciler Meclisi Komitesi’nin “Dijital Varlıkların Geleceği: Dijital Varlık Spot Piyasaları için Netlik Sağlamak,” konulu oturumda konuştu. Behnam, bu konuşmasında Ethereum’un bir emtia olduğu yönündeki görüşünü koruduğunu ifade etti. Kongre Üyesi Austin Scott, kripto varlıklarının açıkça menkul kıymet olmadığını ve varlıkların SEC değil CFTC tarafından düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine söz alan CFTC Başkanı, şu açıklamayı yaptı:

Geçmişte Ethereum’un bir emtia olduğunu savundum.

Altcoin’lerin emtia mı menkul kıymet mı olduğu tartışması Pazartesi günü yeniden gündeme girdi. Çünkü, SEC, dünyanın en büyük kripto borsası Binance’a karşı bir dava açtı. Bu davada, Solana (SOL), Cardano (ADA), Polygon (MATIC) dahil olmak üzere 12 altcoin’den menkul kıymet olarak bahsetti. Bu bağlamda, bu altcoin’lerin Binance’ın platformunda kayıtsız menkul kıymet olarak işlem gördüğünün iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir