Atelier di Carne sürdürlebilir gastronomiye destek veriyor

Bodrum Mandarin Oriental içinde bulunan restoran Atelier di Carne, aldığı ödüller ve iş, sanat, spor, siyaset dünyasından ağırladığı konukları ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

İş insanı Serhat Serbes yönetimindeki restoran, aralarında Bill Gates, John Terry, Miralem Pijanic, Dubois, Zabid Samedov,İrina Dubsova, Katar Şeyhi Al Thani Ailesi, Rus Oligarklar, devlet adamları ve Acun Ilıcalı, Aziz Yıldırım gibi isimlerin de tercihi olan restoran bu sezon da yine önemli misafilerini konuk ediyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR MUTFAK ANLAYIŞI İLE KATMA DEĞERLER ARTABİLİR

Hem Akdeniz hem de tüm dünya mutfağına ev sahipliği yapan restoranın başındaki iş insanı Serhat Serbes, her sezonda yaklaşık bir milyon turisti ağırlayan Bodrum’un en önemli dinamiklerinden birinin yeme içme sektörü olduğunu vurgularken, ülke ekonomisine bu denli katkı sağlayan bir turizm cennetinde bu sektörde de sürdürülebilir mutfak anlayışıyla katma değerlerin arttırılabileceğini dile getiriyor.

Serhat Serbes gastronomi sektörüne ilişkin yaptığı açıklamada, turizm bölgelerinin en önemlisi konumunda olan Bodrum’un yeme içme sektöründe tüm dünyaca tanındığını belirterek ”Yenilikçi lezzetlerin, lüksün, estetiğin ve konforun yanı sıra bir çok gastronomi ödülüne layık görülen Atelier di Carne mutfağımızda sürdürülebilir gastronomi kesinlikle hassas noktalarımızdan biridir” diyor. Serbes açıklamalarını şöyle bitiriyor: ”Ortaya çıkan tabakların hazırlanma aşamasında hiçbir doğal kaynağın boşa harcanmamasını ve üretimin gelecekte de çevreye ve insan sağlığına zararlı olmayacak şekilde devam ettirilmesini mutfak odağımıza alarak hizmet veriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx