Altın Küre sahiplerini buluyor: Bomba etkisi

Oppenheimer, Los Angeles’ta düzenlenen Altın Küre Ödülleri’nin en çok kazananlarından biri oldu.

Cillian Murphy ve Robert Downey Jr oyunculuk performanslarıyla ödüle layık görülürken Christopher Nolan da en iyi yönetmen ödülünü kazandı.

Murphy, gişede 954 milyon dolar (750 milyon sterlin) hasılat elde eden filmde atom bombasının babası olarak tanımlanan J Robert Oppenheimer’ı canlandırdı.

Aktör, Nolan’ın “titizliğini, odaklanmasını ve adanmışlığını” takdirle karşıladı.

Murphy, ödülünü alırken yaptığı konuşmada “Christopher Nolan’ın setine ilk girdiğimde farklı olduğunu anlamıştım. Titizlik, odaklanma ve adanmışlık düzeyinden ve oyuncular için oturma seçeneklerinin olmamasından, vizyon sahibi bir yönetmenin ellerinde olduğumu anlayabiliyordum” dedi.

Murphy ayrıca bu yıl ödül sezonunda aralarında Andrew Scott ve Barry Keoghan’ın da bulunduğu İrlandalı adayların sayısı hakkında şaka yaparak “Tüm aday arkadaşlarıma, İrlandalı olun ya da olmayın, hepiniz efsanesiniz, sizi selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Biyografik film ayrıca en iyi film müziği ve ABD hükümet yetkilisi Lewis Strauss’u canlandıran Downey Jr için en iyi yardımcı erkek oyuncu ödüllerini kazandı.

Downey Jr kabul konuşmasında filmin beklenmedik gişe başarısını kabul ederek şaka yaptı: “Nükleer silahların etik ikilemi hakkında kapsamlı bir hikaye 1 milyar dolar hasılat mı yapıyor?”

Robert Downey Jr. devamında, “Yaz aylarından bu yana onlarca kişi bana gelip Lewis Strauss rolünde tanınmayacak kadar ince olduğumu söyledi. Aday arkadaşlarıma sesleniyorum, bu bir iltifatmış gibi davranmayalım” diyerek bir espri daha yaptı.

Ayrıca yolsuzluk ve çeşitlilik eksikliği skandalının ardından Altın Küre üyeliğinde yapılan değişikliklere de atıfta bulunan Downey Jr.. “Oyununuzu değiştirdiğiniz için teşekkürler” dedi.

Emma Stone, dünyayı dolaşırken kendini keşfetme ve cinsel uyanış yolculuğuna çıkan genç bir kadın olan Bella Baxter’ı canlandırdığı Poor Things filmindeki performansıyla müzikal ya da komedi dalında en iyi kadın oyuncu seçildi.

Stone ödül kabul konuşmasında, “Bella bir insandan ziyade hayatın kendisine aşık oluyor, iyiyi ve kötüyü eşit ölçüde kabul ediyor. Ve bu gerçekten hayata farklı bakmamı ve her şeyin önemli olduğunu anlamamı sağladı. O benimle derinden kaldı, bu yüzden bu benim için dünyalara bedel” diye konuştu.

Yönetmen Yorgos Lanthimos’a “tanıştığımız için sonsuza dek minnettar kalacağını” söyleyen Stone, yazar Tony McNamara’ya teşekkür etti. Emma Stone, “Bu diyaloğu söylemeye bayılıyorum ve Avustralya aksanımla sizi dehşete düşürmeye bayılıyorum” diye şaka yaptı.

Barbie, dünya çapında 1,4 milyar dolar (1,13 milyon sterlin) hasılat elde etmesinin ardından bu yıl yeni eklenen bir kategori olan sinema ve gişe başarı ödülünü kazandı.

Filmin yıldızı Margot Robbie, “Gezegende giyinip dünyanın en harika yeri olan sinema salonlarına giden her bir kişiye ithaf etmek istiyoruz. Sinemaseverleri kutlayan bir ödül yarattığı için Altın Küre’ye çok teşekkür ederim. Bu Barbie hakkında bir film ama aynı zamanda insanlar hakkında bir film. Bunu sizin için yaptık, sevgiyle yaptık ve siz de severek karşılık verdiğiniz için teşekkür ederiz” dedi.

Billie Eilish ayrıca What Was I Made For? ile en iyi orijinal şarkı ödülünü kazandı.

Eilish, “Filmi izleyeli tam bir yıl oldu ve o zamanlar çok mutsuz ve depresyondaydım ve bu şarkıyı yazmak beni biraz olsun kurtardı” dedi.

Da’Vine Joy Randolph, The Holdovers filminde oğlunun ölümünden sonra büyük bir keder yaşayan bir kadını canlandırdığı rolüyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Canlandırdığı karaktere atıfta bulunarak, “Mary, hayatımı değiştirdin, beni pek çok yönden gördüğünü hissettirdin, umarım hepinizin içinizdeki Mary’yi bulmanıza yardımcı olmuşumdur, çünkü hepimizin içinde ondan bir parça var” diye konuştu.

Filmin yönetmeni Alexander Payne’e hitaben şunları söyledi: “Bana bu güzel ve kusurlu kadını oynama fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim.”

Mahkeme salonu draması Anatomy of a Fall en iyi senaryo seçildi. Filmin yönetmeni Justine Triet, ortağı Arthur Harari ile birlikte filmi yazma sürecini anlattı.

Pandeminin içinde filmi kaleme aldıklarını belirten Triet, “Hayat arkadaşım ve ben, günlerimizi Anatomy of a Fall’un senaryosunu birlikte yazarak geçirdik, apartmanımızda sıkışıp kaldık. Garip bir şekilde kimse ölmedi.”

TV kategorilerindeki ilk kazananlar arasında Beef’teki performanslarıyla ödüllendirilen Steven Yeun ve Ali Wong ile The Bear’dan Jeremy Allen White ve Ayo Edebiri yer alıyor.

Elizabeth Debicki ise The Crown’da canlandırdığı Prenses Diana karakteriyle bir TV dizisinde en iyi yardımcı kadın oyuncu seçildi. Debicki dizinin yapımcılarına bu rolde kendisine güvendikleri için teşekkür etti.

Matthew Macfadyen ise Succession’daki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu seçildi. Macfadyen, “Tom Wambsgans adlı insan görünümlü yağ lekesini oynamanın her saniyesine bayıldım,” diye espri yaptı.

Rol arkadaşı Kieran Culkin de en iyi başrol oyuncusu ödülüne layık görüldü.

20 yıl önce Altın Küre’ye aday gösterildini hatırlatan, Culkin, “O an geçtiğinde, ‘bir daha asla bu odada olamayacağım’ diye düşündüm. Bu sahnede asla olamayacağımı kabullenmiştim. Ama Succession sayesinde…. bu güzel bir an.”

Killers of the Flower Moon, Poor Things, Past Lives ve May December törendeki diğer film adayları arasında yer alırken, Succession, The Crown ve The Last of Us da TV kategorilerinde aday gösterildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx