Yunanistan basını: ‘Erdoğan köşeye sıkıştı’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın komşu Yunanistan ile ilgili dünkü çıkışı Atina’nın siyaset ve medya sahnesinde geniş yankı buluyor. Yunanistan medyası Türk-Yunan bağlarında yeni bir tansiyona işaret ederken, hükûmet sözcüsünden sağduyu daveti geldi.

Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Kiriakos Mitsotakis’e yönelik çıkışı sonrasında Yunanistan hükûmeti sözcüsü Yiannis Oikonomou kısa bir açıklamada bulundu.

“Başbakan Kyriakos Mitsotakis, hem ulusal maddelerimizi hem de memleketler arası yasallığı güçlü ve tesirli bir halde savunmaktadır” iletisini veren Oikonomou ayrıyeten, şunları belirtti: “Yunan dış siyaseti, kimilerini ne kadar rahatsız ederse etsin, güçlü bir halde tarihe, memleketler arası hukuka ve ittifaklarımıza dayanıyor. Türkiye’nin liderliğiyle bir açıklama çatışmasına (yarışına) girmeyeceğiz. Siyasetimiz prensip temellidir.”

TO VIMA: ‘ERDOĞAN GÜÇ DURUMDA’

Yunanistan’ın saygın ve tarihî gazetelerinden ‘To Vima’ Türk-Yunan münasebetlerine odaklandığı bugünkü değerlendirmesinde son gelişmelerle ilgili olarak “Kiriakos Mitsotakis’in ABD’ye yaptığı ziyaret, öbür şeylerin yanı sıra, Joe Biden’ın önüne Türk provokasyonları evrakını koydu. (Bu adım) Türkiye Cumhurbaşkanını güç bir duruma soktu. (Erdoğan elle tutulur) argümanların yokluğunda radikal retoriğe sarıldı” yorumunda buluyor.

Gazete ayrıyeten, “Yunanistan’ın ABD’den F-35 satın alma isteği, F-16 alımı için tercihli bir fiyat elde etmeye çalışması Ankara’nın başını ağrıttı. Tıpkı süreçte, Türk provokasyonları öteki alanlara da yayılıyor. Ankara’nın mültecileri bir sefer daha Yunanistan hududuna yanlışsız iterek kullanmak istediği görülüyor. (Diğer yandan) Erdoğan’ın çok açıklamalarından kısa bir müddet sonra, Türkiye yeni provokasyonlara girişti ve bu defa (Yunanistan’ın) ulusal hava alanını savaş uçaklarıyla ihlal etmeyi seçti” değerlendirmesinde de bulundu.

KATHIMERINI: ‘GERGİNLİĞİ ARTIRMAYI SEÇTİ’

Komşu ülkenin bir öteki esaslı gazetesi ‘Kathimerini’ son gelişmelerle ilgili olarak “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Kiriakos Mitsotakis’e yönelik topyekûn, şahsî ölçekli bir hücumla, Türk-Yunan bağlantılarındaki atmosferi daha da germeyi seçti ve gerginliğin önüne geçilmesi için karşılıklı anlayış köprülerinin tesis edilmesi ihtimalini ortadan kaldırdı” yorumunda bulundu.

CNN: ‘NATO DORUĞU’NUN KİLOMETRE TAŞI OLACAK’

‘Cnn Yunanistan’ ise Erdoğan’ın çıkışı ile ilgili olarak “Türkiye’nin tansiyonu tırmandırma tercihi, Yunanistan’ın bunu tedbire konusundaki hazırlık düzeyini de yükseltiyor. Atina için, Türkiye’nin gerginliği artıracak aksiyonları, başbakanın ABD ziyaretinden çabucak sonra beklenen bir gelişmeydi” yorumunda bulunarak şunları kaydetti:

“Erdoğan, ABD’deki Yunan misyonunun Oval Ofis, Dışişleri Bakanlığı ve Kongre’de dikkatleri Türk revizyonizminin ispatı olarak kabul edilen haritaya odaklandırması sonrası hudutlarına hâkim olamadı. Erdoğan, telaffuzunda yalnızca “Mavi Vatan” terimini eski (Türk-Yunan ilgilerindeki gergin) haline getirmekle kalmadı, tıpkı vakitte Yunan filosunun sahip olduğu “Papanikolis” sınıfı ile tıpkı tipteki altı denizaltının sağlayacağı güvenlik problemiyle çerçeveledi. Bu, Yunanistan’ın Berlin ile ve Avrupa seviyesinde (Türkiye’ye teslim edilecek denizaltıların) imalini frenlemek için müdahale ettiği bir mevzudur. Öte yandan, Türk liderliğinin ortaya koyduğu planlamanın, önümüzdeki ayın sonunda yapılacak NATO Tepesi’nin bir kilometre taşı olacağı açıktır.”

Yunanistan’ın ana muhalefetine yakın duran ‘Efimerida ton Sintakton’ gazetesiyse Erdoğan’ın yeni açıklamalarıyla ilgili olarak “Türkiye cumhurbaşkanı, Kiriakos Mitsotakis’in F16 hakkındaki dolaylı ve Yunan adaları üzerindeki çok uçuşlar hakkındaki açık iletileri nedeniyle Washington’a yaptığı son ziyaretin akabinde diplomatik gerginliği doruğa taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Kraliçe Elizabeth’in iş yükü azaltıldı

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, sıhhat problemleri nedeniyle kimi etkinliklere katılamıyor. Geçtiğimiz nisan ayında 96’ncı yaş gününü …

Karakalpak isyanının bilançosu açıklandı

32 milyon nüfusa sahip Özbekistan’da merkezi hükümet, Sovyetlerin dağılmasının ardından Karakalpak Özerk Cumhuriyeti’ne bağımsızlık hakkı veren …

Abdulkadir Selvi’den Öcalan’la görüşme argümanı: ‘Korku dağları sarmış diyebiliriz’

İktidara yakınlığıyla yakınlığıyla bilinen Hürriyet müellifi Abdulkadir Selvi, terör örgütü PKK önderi Abdullah Öcalan’la görüşme sağlanacağına …

Sevginur’u vuran polis eşin cezasında ‘beylik tabancası’ artırımı

Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi’nde anestezi teknikeri Sevginur Aktaş, 13 Eylül 2020’de, Keçiören ilçesindeki konutunda tabancayla başından …

Teğmen Halis Keskin şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Hakkari’de kaçakçılık olayına müdahale ederken çaya düşerek ağır yaralanan Piyade Teğmen Halis Keskin’in şehit …

Bakan Nebati’nin Erdoğan’a verdiği söz

AKP Diyarbakır İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’nin 20 yıl önceki durumunun bugün ile kıyaslanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.