Ünal Pala ve eşinin vefatı ders olmalı, her an diğer facialar yaşanabilir

Muğla’nın Bodrum ilçesinde hız teknesi ile kayalıklara çarparak eşi Evrim pala ile birlikte hayatını yitiren Ünal Pala’nın vefatı ses getirdi. Arama kurtarma uzmanları ve kaptanlar Bodrum’da yaz aylarında deniz trafiğinin yoğunluğuna dikkat çekerek kontrollerin arttırılmasını ve hayalet kayalıkların etrafından tedbir alınmasını istedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yaz tatilini geçiren Ankaralı iş insanı 52 yaşındaki Ünal Pala, eşi Evrim Pala (47) ve kızı Mina Pala (12) ile birlikte 12 metrelik hız teknesi ile yaptığı kazanın ayrıntıları aydınlanmaya başladı.

KAYALIKLARI AŞIP İSKELEYE ÇARPMIŞ OLABİLİR

Dün akşam saatlerinde karaya çıkarılan hız teknesinde yapılan incelemede, teknenin deniz ortasında kayalıkları üzerinden yahut yanından sürterek geçtiği akabinde 60-70 metre ileride kıyıda bulunan iskelenin altına girmesi sonucu Pala çiftinin ömrünü yitirmiş olabileceği belirtildi.

Yat üretim uzmanları “Bu tekne direk kayalıklara çıksaydı parçalanırdı, ortadan ikiye ayrılırdı. Lakin darbenin aldığı izlere nazaran Ünal Pala kayalıkları son anda fark etmiş ve kayalıkların alçak kısmına sürtünerek geçtikten sonra hız teknesinin istikrarı kaybolmuş ve akabinde muhtemelen tekne kıyıdaki çelik iskelenin altına girdiği yahut çarptığı anda Pala çifti ömrünü yitirmiş olabilir.

Çünkü teknenin üzerinde de hasar var.  Bir profesyonel kaptanın yapmayacağı bir yanılgı var. Ayrıyeten görgü şahitleri olmadığı için tüm bilgiler teknedeki hasara bağlı olarak yapılıyor.

Çünkü teknenin hem üst pilot tarafında hem de motorların üzerinde sürtünme, çarpma  izleri var. Tekne alttan sürtünme darbesi üstten çarpma darbesi almış. Bu sıçrama sırasında artta bulunan küçük kızda denize düşerek kurtulmuş” yorumunu yaptılar.

“YÜZLERCE EĞİTİMSİZ VE EHLİYETSİZ TEKNE TEHLİKE SAÇIYOR”

Bodrum ve Muğla Bölgesinde yaklaşık 40 yıldır denizde arama kurtarma faaliyetlerine katılan memleketler arası usta gemici ehliyetli ve memleketler arası arama kurtarma evrakına sahip  evli ve bir çocuk babası Ertuğrul Kara SÖZCÜ’ye açıklamalarda bulundu.

Kara, bugüne kadar bir çok denizde arama kurtarma faaliyetlerine katıldığını belirterek “Bodrum ve bölgesinde yaz aylarında deniz trafiği bir kabus oluyor. Zira 3 metrelik lastik botlardan, 40-50 metrelik yatlara ve 100 metrenin üzerindeki yatlara kadar yaklaşık 7-8 bin deniz aracı bu koylarda cirit atıyor.

Bir de bunlara jet ski gibisi su sporları araçlarını eklerseniz, küçücük koylarda daima hareket eden deniz taşıtı aracı sayısı 15 bini bulur. Bunların yanı sıra amatör denizci ehliyetini alan yahut hiçbir denizci evrakı olmayan bireylerin, hatta 10 yaşındaki çocukların hız tekneleri kullandığını görüyoruz.

Amatör denizci ehliyetini alan bireyler ne yazık ki saatte 80 mil yapan hız teknelerine binerek usta gemicilerin, kaptanların yapmayacağı kusurları yaparak hem kendi vefatlarına hem de diğerlerinin hayatına neden olabiliyorlar.

Ünal Beyin yaptığı da bir denizcinin yapmayacağı bir kusur. Kıyıya o kadar yakın aralıkta üstelik bilmediğin bir suda sürat yapmak, mevti göze almak demek” tabirlerini kullandı.

“DENETİMLERİN SIKLAŞTIRILMASI ŞART”

Kara, bölgede kazanın meydana geldiği kayalıklar gibisi birçok sığlık ve kayalık olduğunu ve bunların büyük kısmında rastgele bir tedbir ve ışıklandırma bulunmadığını belirterek

“Liman Başkanlığı bu bahiste acil tedbir alınmalı, aksi takdirde bu ve gibisi kazalar olacak olmaya devam edecek. Kıyı güvenlik , doküman kontrollerini sıklaştırmalı. Üç hafta içerisinde 4 tekne battı, iki kaza meydana geldi.

Koylarda rastgele demirleyen yatların ortasında 80-100 kilometre süratle giden, birçok ehliyetsiz jet skiler ve hız tekneleri ve botları mevte davetiye çıkartıyor. Tekne sayısı arttıkça, kontrol ve  eğitimler azaldı. Parayı veren amatör denizci dokümanını alıyor.

Amatör denizci dokümanını alan devasa motor yat ve hız teknelerini kullanabilirim diye denize açılınca bu kazalar meydana geliyor. Ünal Pala ve eşinin vefatına neden olan kazadan birçok yat kaptanı ve güçlü insan ile kurumların çıkaracağı onlarca ders var. Gerekli tedbirler alınmaz ise denizde daha çok kurban veririz” diye konuştu.

Related Posts

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı başından bu yana çok sayıda yangınla çaba eden ülkede yangınların değerli …

Diyarbakır’da ‘kız kaçırma’ nedeniyle başlayan husumet barışla sonuçlandı

Çınar ilçesinde geçen günlerde Yetiştiren ile Karatay aileleri arasında ‘kız kaçırma’ nedeniyle husumet başladı. Bölgede etkin olan Metina …

Kerem Aktürkoğlu’na büyük jest!

Galatasaray, Yunus Akgün’ün ardından Kerem Aktürkoğlu’nun da fiyatında düzgünleştirme yapma kararı aldı. Geçen dönem gösterdiği performansla sarı …

Gençler enflasyon ve savaştan korkuyor

Bertelsmann Vakfı’nın Almanya’da çocuk ve gençlerin kaygılarına dair yaptırdığı anketin sonuçları açıklandı. Ankete katılan çocuk ve gençlerin …

Ukrayna’dan Rusya açıklaması: Donetsk’i ağır bir biçimde vurmaya devam ediyor

Ukrayna’da dün gece Mıkolayiv kentine düzenlenen atak sonucu kentte bir eğitim kurumu binası hasar gördü. Sumi bölgesinde ise dün gün uzunluğu …

Mesken sahiplerine ikaz: Boş konutlarınıza perde takın

Haberin devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.