Türkiye, rüzgar ve güneşten milyarlarca dolar tasarruf sağladı

Londra merkezli niyet kuruluşu Ember’in Türkiye’ye ait tahliline nazaran, global piyasalarda doğal gaz fiyatları son bir yılda 7 kattan fazla artış gösterdi.

Doğal gaz fiyatlarındaki yükselme dolar/TL’deki artışın da tesiriyle elektrik fiyatlarına yansırken, geçen yıl Türkiye’nin elektrik üretiminin üçte birini oluşturdu.

Buna rağmen yenilenebilir kaynaklardan elde edilen her ünite elektrik üretimi, fosil yakıtlardan üretimin ve fosil yakıt ithalatının önüne geçiyor.

Türkiye’de 1 Mayıs 2021-30 Nisan 2022 devrinde rüzgar ve güneş gücü santralleri 46,3 teravatsaat elektrik üretti. Bu ölçü doğal gaz santralleri tarafından üretilseydi 7 milyar dolarlık fazladan ithalat yapılması gerekecekti.

Gelecek aylarda doğal gaz fiyatlarının birebir düzeyde kalması durumunda Türkiye’de rüzgar ve güneşin her ay yaklaşık 700 milyon dolar tasarruf sağlaması bekleniyor.

RÜZGAR VE GÜNEŞTE POTANSİYEL VE BÜYÜME FIRSATI ÇOK YÜKSEK

Tahlile nazaran, Türkiye’de elektrik üretiminde geçen yıldaki kapasite artışının yüzde 97’si yenilenebilir kaynaklardan oluştu.

Türkiye’de rüzgar ve güneş gücünde potansiyel yüksek ve büyüme fırsatı fazla olmasına karşın son yıllardaki elektrik talebindeki artışı karşılamaya yetecek kadar yenilenebilir güç kapasitesinde artış sağlanamadı. Raporda, rüzgar ve güneşe tahsis edilen kapasitelerin yükseltilerek yatırım iştahının daha verimli kullanılması gerektiği belirtildi.

Türkiye yıllık 8 gigavat kapasiteyle Avrupa’nın en yüksek güneş paneli üretim kapasitesine sahip lakin her yıl 1 gigavattan daha az güneş santrali devreye alınıyor. Türkiye’nin yerli güneş paneli üretim kapasitesini tam kapasite kullanılarak maliyetli fosil yakıt ithalatını ikame edebileceği ve böylelikle elektrik faturalarını daha da azaltabileceği öngörülüyor.

Ember Elektrik ve İklim Bilgi Analisti Ufuk Alparslan, tahlile ait değerlendirmesinde, hakikat siyasetlerle yenilenebilir gücün daha çok yarar sağlayabileceğine dikkati çekerek “Yenilenebilir Güç Kaynaklarını Destekleme Düzeneği sonrası ülkemizde yenilenebilir güç kurulumları özgür piyasa ve ihaleler üzerinden ilerleyecek. Lakin bunun gerçekleşebilmesi için rüzgar ve güneşe daha fazla kapasite tahsis edilmesi ve yatırımları sekteye uğratacak piyasa müdahalelerinden kaçınılması gerekiyor. Güç kriziyle gayret, bilhassa güneş gücü üzere çok süratli uygulanabilen tahlillere gereksinim duyuyor.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Elon Musk’un Şirketi Bu Altcoin’i Secti: Sepete Giriyor!

Boring Company’nin kullanıcılarının artık Dogecoin (DOGE) kullanarak Las Vegas toplu taşıma sistemi Loop’ta yolculuklar için ödeme yapmaları …

Türkiye’nin BAE’ye tarifeli uçuş hakkı 173 frekansa çıkarıldı

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki tarifeli uçuş hakkı, Türk taşıyıcılar için artırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı …

Santiment Uyardı: Borsalara Bu Altcoin’den Boşaltıyorlar!

Amerika Birleşik Devleti, 4 Temmuz Bağımsızlık Gününü kutlarken kripto paralara yatırım yapmayı sürdürdü. Bunun sonucunda yatırımcılar, lider …

Bakan Alım milyonları ilgilendiren EYT için tarih verdi

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, 24 Tv’de katıldığı programda, “EYT problemi masanızda mı?” sorusunu yanıtlarken, “Tabii …

Enflasyon 24 yılın en yüksek seviyesine çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 78,62, aylık yüzde …

Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği Kuruldu

Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği kuruldu. İstanbul’da Makine Sanayi Dijital Dönüşüm Derneği kuruldu. Dernek, Türkiye’de 4. Sanayi Devrimine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.