TBMM Başkanı Şentop, Polonya’dan ayrıldı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Polonya-Türkiye İş Adamları Derneği (POTİAD), Türkiye-Polonya Kültür Dayanışma Derneği (TÜRKPOL) temsilcileri ile Tatar Toplumunun Lideri ve Polonya Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Müftü Tomasz Miskiewicz ve İdare Yürütme Kurulu Üyelerini ayrı ayrı kabul etti.

Şentop, Varşova Büyükelçiliğinde gerçekleşen POTİAD ve TÜRKPOL temsilcilerini kabulde, Türkiye ve Polonya arasında 600 yılı aşan köklü bir geçmişe sahip, sağlam bir hukuk var olduğunun altını çizdi. Dünya üzerinde çok az sayıda milletlere böylesi bir dostluk ilişkisinin nasip olduğunu ifade eden Şentop, şöyle konuştu:

“Polonya ile 2009 yılında stratejik ortaklıkla taçlandırdığımız ilişkilerimiz, özellikle son dönemde siyasetten savunmaya, ekonomi ve ticaretten kültür, sanat ve eğitime her sahada önemli gelişme kaydetmiştir. Pek çok konuda örtüşen yaklaşımlarımız ve örnek dayanışmamızla, bugün çok taraflı platformlarda bölgesel ve küresel istikrara değerli katkılar sunuyoruz.

Polonya’yla ikili ticaret hacmimiz 6 milyar doların üzerindedir. Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminin artırılarak 10 milyar dolara ulaştırılması temel hedeflerimiz arasındadır. Türk iş insanlarımız Polonya’da başarılı işlere imza atıyor. Önümüzdeki süreçte ilişkilerimizde artan ivme ile daha iyi işler gerçekleştirileceğine inanıyorum.”

Şentop, Tatar Müftüsü Miskiewicz’i kabulünde de Müslümanları Polonya’da yerleşik vatandaşlardan ayrı görmediklerini belirtti.

“Varşova Büyükelçiliğimiz sizin de bir evinizdir. Büyükelçiliğimizle bağlarınızı şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da güçlü tutmanız önemlidir.” diyen Şentop, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansının (TİKA) ihtiyaçların karşılanması için bugüne kadar pek çok projeyi hayata geçirdiğini aktardı.

Şentop, “Buradaki kurumlarımızla ve işadamı derneklerimizle ilişkilerinizi geliştirmenizde fayda görüyorum.” diye konuştu.

Tatar Müftüsü Miskiewicz de 95 yıldır Polonya’da olduklarını belirterek, Tatar ve Müslümanlar olarak Türkiye’nin desteğinin kendileri için önemli olduğunu vurguladı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 3 gün süren temaslarının ardından Polonya’dan Türkiye’ye hareket etti.

Şentop’u, Varşova Chopin Askeri Havalimanından, Türkiye’nin Varşova Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat ve öteki ilgililer uğurladı.

Şentop ile birlikte TBMM Katip Üyesi, AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak, Türkiye-Polonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik ve MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu’ndan oluşan parlamento heyeti de yurda hareket etti.

Related Posts

Putin tersi isim ABD’de meyyit bulundu

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin aksiliğiyle tanınan Letonya asıllı iş insanı Dan Rapoport’un gizemli mevti, milletlerarası basında gündem oldu …

Kandilli: Şu an bir deprem olursa büyüklüğünün yaklaşık 7.0-7.2 olabileceğini biliyoruz

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 17 Ağustos Depremi’nin 23’üncü yıldönümünde, Türkiye’de deprem riskleri …

İzmir’de evsiz kalan mesken sahibi, kiracılarının yanına taşındı

İzmir’de ikamet eden Engin Alkan, Buca ilçesindeki konutunun sattıktan sonra Çeşme’nin Dalyan Mahallesi’nde aldığı dairedeki kiracılarını …

Bulgaristan’daki yangın Edirne’nin hudut köylerine dayandı

Bulgaristan’da çıkan orman yangını Edirne’nin birtakım hudut köylerine kadar dayandı. Yangın rüzgârın da tesiriyle vakit zaman büyüyor …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı başından bu yana çok sayıda yangınla çaba eden ülkede yangınların değerli …

Diyarbakır’da ‘kız kaçırma’ nedeniyle başlayan husumet barışla sonuçlandı

Çınar ilçesinde geçen günlerde Yetiştiren ile Karatay aileleri arasında ‘kız kaçırma’ nedeniyle husumet başladı. Bölgede etkin olan Metina …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.