Su kaynaklarında siyanobakteri tehlikesi: Tarımda bile kullanılmamalı

Türkiye Tabiatını Müdafaa Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, su kaynaklarında artan siyanobakterilere karşı ikazda bulundu. Kesici, siyanobakterilerin mavi ve yeşil alg olarak dünyanın en yaşlı mikroorganizmaları olduğunu belirterek, “Balıkların yaşamasına mahzur olmakta, oksijensiz kalmalarına neden olmaktadır. Bütün canlılar için tehlikelidir. Bunları bırakın içmeyi tarımda bile kullanılması bile tehlikelidir.” diye konuştu.

İstanbul’da Sazlıbosna gölünde de görülen siyanobakteriler, çoğalarak alg patlaması olarak yüzeye çıkıyor. Su kaynaklarını tehdit eden değerli bir sorun olan siyanobakterilerin göl ve su kaynaklarındaki balıkların oksijensiz kalarak boğulmalarına sebebiyet verdiği belirtiliyor.

Son vakitlerde siyanobakterilerin artış gösterdiğini belirten TTKD Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, bu nedenle tedbirlerin alınmasında titizlikle davranılması gerektiğini vurguladı.

Dr. Erol Kesici, kirlilik yükünün de çok oranda arttığına işaret ederek siyanobakterilerin, doğal su bitkilerinin üzerine tutunarak, onların oksijenini engellediğini ve çürümelerine neden olduğunu belirtti. Kesici, son yıllarda göllerde mavi-yeşil alg üzere isimlerle de anılan siyonobakteri tehlikesinin önemli boyuta ulaştığını söyledi.

Erol Kesici

“HIZLI BİR BİÇİMDE ÇOĞALIYORLAR”

Dr. Erol Kesici, siyanobakterilerin mavi ve yeşil alg olarak dünyanın en yaşlı mikroorganizmaları olduğunu belirterek şunalrı söyledi:

“Yaşları, 3.5 – 4 milyar yaşında olup fakat mikroskop ile görülebilen ve suların çok kirlenmeleri sonucu koloniler oluşturarak suyu yeşil renge boyayan, denizlerde müsilajı meydana getiren mikroorganizmalara siyanobakteri ismini veriyoruz.

Çok tehlikeliler, hem toksikler hem de toksin yaymaları nedeniyle çok tehlikeli oldukları bilinmektedir. Hem denizlerde müsilajı, öbür bir tabirle göllerde müsilajı meydana getiren çok artmaların sonucudur.

Aslında çok faydalılardır, hayatın başlangıcıdır, hayatın belirleyicisidir lakin çok çoğalırlarsa bu sefer ömrü tehlikeye sokarlar. En kıymetli özelliklerinden bir tanesi bugün dünyada oksijenin yüzde 40’ndan fazlasını siyanobakteriler üretir.

Ne yazık ki bizim göllerimizin, ırmaklarımızın, göletlerimizin birçok kısmı taban çamuruyla dolu. Buralarda fotosentez tepkisi süratli bir formda artmaktadır. Bunları yiyen balıklar, başka zooplankton dediğimiz organizmalar yoksa süratli bir formda çoğalırlar. Bunun temel nedeni ise kirlilik”

“KARACİĞER KANSERİNİ TETİKLER”

Siyanobakterinin karaciğer kanserini tetiklediğini belirten Dr. Erol Kesici, birçok alanda da kullanılmaması gerektiği konusunda ikaz yaparak, şunları kaydetti:

“Görülmesindeki tehlikeler nedir? Bir defa o ortamdaki canlıların yaşamasına imkan sağlamamaktadır. Balıkların yaşamasına mahzur olmaktadır, oksijensiz kalmalarına neden olmaktadır. Ortamdaki yaşamsal faaliyetleri engelliyorlar. Bütün canlılar için tehlikelidir.

İçme sularında, göllerde, ırmaklarda, denizlerdeki içme sularında görüldüğünde artık 4. kalite su diyoruz. Bunları bırakın içmeyi tarımda bile kullanılması tehlikelidir. Çok siyanobakterilerle yüklü olan suların içilmesinde başta karaciğer kanserinden tutun öbür birçok hastalıkların rastlandığı belirlenmiştir.

Bu alglerin toplanılarak gübre olarak kullanılması değerlidir lakin içerisindeki toksik unsur ölçüsünün tespit edilip yakılması ve sonra gübre haline dönüştürülmesi gerekir. Hayvan yemi olarak kullanılması çok tehlikelidir.

Bu sularda bulunan balıkların yenilmesi de çok tehlikelidir zira toksik unsurlar balıkların bünyesinde kalıcı olarak yer almaktadır. Bu da insanlara ve öbür canlılara geçmektedir. Göllerin ve ırmakların olduğu yerlerde mutlak suretle göle ulaşan suların arıtılması gerekli.

Biyolojik çeşitliliğin korunması gerekiyor ve suların muhakkak kirletilmemesi gerekiyor, temel nedeni bu. Alg patlaması dediğimiz mikroskobik su yosunlarının artışının temel nedenleri göllerin, denizlerin, ırmakların kirlenmesi.

Doğal bir olay değildir. Şayet göller, ırmaklar, denizler pak olmuş olsa atıklarla depo edilmemiş olsa alg patlaması görülmeyecektir ve bu organizmalar ömür için hayat kaynağı olmaya devam edecektir”

“PEK GELİNECEK ÜZERE DURMUYOR”

Balık tutmaya gelen Sait Mustafa Güral, “Doğal olarak pak durmuyor lakin kimi balık çeşitlerinin olması gerektiği suyun berraklığı bu. Ancak genel olarak bakıldığında pak durmuyor. Birinci kere geldim fakat bu durumdan sonra pek gelinecek üzere durmuyor” formunda konuştu.

“BU MİLLET NE YAPSIN”

Necati Moccaoğlu ise “Balıkçı değilim lakin balıkçılar ile buraya geliyorum. Ortada balık tutuyoruz, bana çok lezzetli geliyor. Olta yanımda olsa tekrar fiyatım. Orada balık tutmayın, burada balık tutmayın diyorlar, bu millet ne yapsın?” dedi. (DHA)

Related Posts

Epilepside beslenme

Epilepsi, prevalansı yaklaşık %0.4 ila %1 olan yaygın bir nörolojik hastalıktır. Her yaştan ve ırktan ve her iki cinsiyetten insanları etkiler …

13 bin 163 hekimin Devlet Hizmeti Yükümlülüğü tercih süreci başladı

Sağlık Bakanlığı, 13 bin 163 hekimin görev yerlerinin belirleneceği Devlet Hizmeti Yükümlülüğü (DHY) kurası için tercihlerin alınmaya …

Fazla D vitamini ziyanlı olabilir mi?

Vvücuttaki yüzlerce süreçte yer alan D vitamini, sıhhat için en kıymetli besin unsurlarından biridir. Beden, birçok fonksiyonu yerine getirmek …

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken 6 kural!

Saç ekimi sonrası uyulması gereken bazı kurallar var. Yeni ekilen saç kökleri çok hassas bir yapıya sahip olduğu için işlemin sonrasındaki ilk 15 …

Rüzgarlı ve serin havalar sonrası kalp hastalarına sıcaklık uyarısı

AVRUPA’da kırmızı alarma neden olan sıcaklıklar, Türkiye’de de kendini hissettirmeye başladı. Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Sıcak havaların etkisiyle …

Sivas’ta KKKA hastalığı şüphesiyle tedavi gören kişi kurtarılamadı

Sivas’ta, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle tedavi gören 34 yaşındaki hasta hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, Suşehri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.