Sivas Valiliği’nin açıklaması ‘Özrü kabahatinden büyük’ dedirtti

Sivas Valiliği, halk ozanı Aşık Veysel’in isminin okuldan kaldırılması ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen sendikanın genel liderinin isminin verilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Halk ozanı Aşık Veysel’in isminin, Sivas’taki Aşık Veysel Ortaokulu’ndan kaldırılıp, yeni binaya AKP’ye yakınlığı ile bilinen Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen’in Kurucu Genel Lideri Mehmet Akif İnan’ın isminin verilmesi kamuoyunda reaksiyon yaratmıştı.

Sivas Valiliği yaptığı açıklamada okula Mehmet Akif İnan ismi verildiğini doğrularken, Aşık Veysel Ortaokulu’nun farklı bir isimle Anadolu Lisesi olarak hizmet vermeye devam ettiğini belirtti.

Sivas Valiliği’nin açıklamasında “Söz konusu haberlerde sav edildiği üzere bahsi geçen okulumuzdan Aşık Veysel’in isminin kaldırılarak okula öteki bir isim verilmesi kelam konusu değildir” denildi lakin okulun Anadolu Lisesi’ne çevrilmesine ait süreç şöyle anlatıldı:

ÖĞRENCİLER MEHMET AKİF İNAN ORTAOKULUNA AKTARILDI

*İlimiz Merkez Fatih Mahallesi’nde yeni yapılan 24 derslikli okul, 2020 yılında tamamlanmıştır. Valilik Makamının teklifi, Bakanlık Makamının 22.10.2020 tarihli ve 15309826 sayılı onayı ile bu yeni okula Mehmet Akif İnan Ortaokulu ismi verilmiş ve bu okul, 2020-2021 eğitim öğretim yılında açılmıştır.

*Aynı periyotta Aşık Veysel Ortaokulu öğrencileri, velilerin de isteğiyle, birebir bölgede bulunan ve yeni yapılan Mehmet Akif İnan Ortaokuluna aktarılmıştır. Hasebiyle iki okul, iki farklı binalardadır.

AŞIK VEYSEL ORTAOKULU KAPATILDI, BOŞ KALAN BİNA ANADOLU LİSESİ OLDU

*Bu transfer sonrası Aşık Veysel Ortaokulu, Valilik Makamının teklifi ve Bakanlık makamının 17.02.2021 tarihli ve 20799236 sayılı onayı ile 2021 yılının Şubat ayında kapatılmıştır. Bu süreçlerden sonra boş kalan Aşık Veysel Ortaokulu binasına bölgede Anadolu Lisesi muhtaçlığı bulunduğundan, Fatih Şehit Muhammed Demir Anadolu Lisesi taşınarak eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

“İSMİ FARKLI OKULLARDA YAŞATILMAYA DEVAM EDECEK”

Açıklamasının devamında Sivas Valiliği, Aşık Veysel’in değerine vurgu yaparak şöyle dedi:

*Aşık Veysel; kelamıyla, ezgisiyle ve yüreğiyle bu toprakların ortak değerlerindendir. Gönlüyle seyrettiği hayatı, kabiliyeti ve Anadolu ferasetiyle sırlayarak lisana getirdiği “Uzun ince bir yoldayım…” diye başlayan sesine kulak verirken hayatı hakikat gözüyle okumamış çok az insan vardır.

*Aşık Veysel, özellikle memleketi Sivas için daha da müstesna bir yere sahiptir. Aşık Veysel ismi halihazırda bir okulumuzda yaşamakta olup bundan sonra da vilayetimizdeki farklı okullarda yaşatılmaya devam edilecektir. Bu konuyla ilgili tezler gerçeği yansıtmamakta olup teessürle karşılanmıştır.

CHP’Lİ KAYA: ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK BİR AÇIKLAMA

Sivas Valiliği’nin açıklamasını pahalandıran CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Özrü kabahatinden büyük bir açıklama” dedi ve “hülle” yapıldığını savundu. Kaya, “Sivas Valiliği’nin açıklaması soru önergemize cevap olmuş. Aşık Veysel’in ismini silmek için hülle yoluna başvurmuşlar. Sivas halkının takdirine sunuyorum” sözlerini kullandı.

Related Posts

Ağaçları sağlı sollu kesecekler

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu’nun aktardığına göre; OGM’nin teşkilatlara gönderdiği yazıda orman yangınlarına karşı mücadeleden söz …

MSB: Hakkâri’de 1 askerimiz şehit oldu

MSB’den yapılan açıklamada “05 Temmuz 2022 tarihinde, Derecik/Hakkâri bölgesinde askeri araçla gerçekleştirilen intikal esnasında meydana gelen …

Kraliçe Elizabeth’in iş yükü azaltıldı

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, sıhhat problemleri nedeniyle kimi etkinliklere katılamıyor. Geçtiğimiz nisan ayında 96’ncı yaş gününü …

Karakalpak isyanının bilançosu açıklandı

32 milyon nüfusa sahip Özbekistan’da merkezi hükümet, Sovyetlerin dağılmasının ardından Karakalpak Özerk Cumhuriyeti’ne bağımsızlık hakkı veren …

Abdulkadir Selvi’den Öcalan’la görüşme argümanı: ‘Korku dağları sarmış diyebiliriz’

İktidara yakınlığıyla yakınlığıyla bilinen Hürriyet müellifi Abdulkadir Selvi, terör örgütü PKK önderi Abdullah Öcalan’la görüşme sağlanacağına …

Sevginur’u vuran polis eşin cezasında ‘beylik tabancası’ artırımı

Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi’nde anestezi teknikeri Sevginur Aktaş, 13 Eylül 2020’de, Keçiören ilçesindeki konutunda tabancayla başından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.