Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, görevine resmen başladı: ‘Zenginliğin yeniden dağıtılması gerekiyor’

Şili’nin solcu Devlet Başkanı Gabriel Boric, görevi devraldıktan sonra yaptığı ilk konuşmasında, “Zenginliğin yeniden dağıtımı olmazsa ve sadece az bir kesimde yoğunlaşırsa, barışı sağlamak zor olur. Şili halkının ürettiği zenginliği yeniden dağıtmamız gerekiyor” dedi.

DÜNYA 12.03.2022 14:10

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, görevine resmen başladı: ‘Zenginliğin yeniden dağıtılması gerekiyor’

Abone Ol google-news

Şili’de Aralık 2021’de düzenlenen seçime sol örgütlerin ortak adayı olarak giren ve seçimi kazanan 36 yaşındaki Gabriel Boric, başkanlık görevini teslim alarak Şili’nin en genç Devlet Başkanı oldu. Şili Ulusal Kongre’sinde düzenlenen, çok sayıda ülke lideri ve temsilcisinin katıldığı törende yemin eden Boric, devlet başkanlığı görevini selefi Sebastian Pinera’dan devraldı. Törene, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez, İspanya Kralı 6. Felipe, Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo ve daha birçok isim katıldı.

sili-devlet-baskani-gabriel-boric-gorevine-resmen-basladi-zenginligin-yeniden-dagitilmasi-gerekiyor-990738-1.

Yemin ederek devlet başkanlığı görevini devralan Şili’nin en genç Devlet Başkanı Boric, başkent Santiago’daki La Moneda Devlet Başkanlığı Sarayı balkonundan kendisini destekleyen kalabalığa devlet başkanı olarak ilk konuşmasını yaptı.

BOMBALANAN BAŞKANLIK BİNASINDA

Boric, 11 Eylül 1973’teki Pinochet darbesi döneminde Hava Kuvvetleri’nin bombaladığı başkanlık binasının balkonundan konuştu. Aynı balkonda darbe sonucu yaşamına son veren Şili’nin sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende’nin de bir fotoğrafının bulunması, tarihsel bir anlam da ortaya çıkardı.

sili-devlet-baskani-gabriel-boric-gorevine-resmen-basladi-zenginligin-yeniden-dagitilmasi-gerekiyor-990739-1.

Konuşmasında darbeyi hatırlatan Boric, “Dün roketlerin atıldığı bu duvarlar, unutmadığımız ve unutmayacağımız bir dehşete tanık oldu. Bu şiddet ve baskı bir daha tekrarlanamayacak” dedi.

Boric, Pinochet döneminde kaybedilen tutukluların yakınlarına da bir söz vererek görev süresi boyunca ceset aramalarının durmayacağını ifade etti.

Boric, kendisini destekleyenlere hitaben, “Şili halkı bu sürecin baş kahramanıdır. Sizin gösterileriniz olmasaydı, bugün burada olmazdık. Buraya makam doldurmaya, kendi aramızda eğlenmeye gelmedik. Ülkemizde yaşamı daha iyiye götürme sözü ile buraya beden ve ruh olarak birleşmeye geldik.” ifadelerini kullandı.

Şeffaf bir hükümet sözü veren Boric, “Tüm Şilililerin başkanı olacağım ve yapıcı eleştirilere her zaman kulak vereceğim. Farklı görüşte olma hakkı ve özgürlüğü her zaman garanti altında olacak.” diye konuştu.

sili-devlet-baskani-gabriel-boric-gorevine-resmen-basladi-zenginligin-yeniden-dagitilmasi-gerekiyor-990740-1.

“ZENGİNLİĞİN YENİDEN DAĞITIMI OLMAZSA BARIŞI SAĞLAMAK ZOR OLUR”

Boric, ekonominin kırgın olduğunu belirterek, “Ülkemizin gelişmesi gerekiyor. Zenginliğin yeniden dağıtımı olmazsa ve sadece az bir kesimde yoğunlaşırsa, barışı sağlamak zor olur. Şili halkının ürettiği zenginliği yeniden dağıtmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Uluslararası alana şiddet ve savaşın damga vurduğuna değinen Boric, “Bu konuda çok net olmam gerekiyor. İhlal eden hükümetlerin rengi ne olursa olsun Şili her zaman insan haklarına saygıyı destekleyecektir.” dedi.

Boric, dünyada enerji ve iklim krizi gibi çeşitli zorlukların varlığına dikkati çekerek, “Kendimizi asla herhangi bir güce tabi kılmadan ve halklar arasındaki işbirliğini her zaman koruyarak, uluslararası düzeyde siyasi bağımsızlık uygulayacağız.” açıklamasında bulundu.

sili-devlet-baskani-gabriel-boric-gorevine-resmen-basladi-zenginligin-yeniden-dagitilmasi-gerekiyor-990741-1.

“BİZİ BİRLEŞTİRECEK BİR ANAYASAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Faşist diktatör Augusto Pinochet döneminden kalma anayasanın yeniden yazılması sürecine de değinen Boric, şunları söyledi:

“Hükümetimizin bu ilk yılında, uğrunda çok mücadele ettiğimiz anayasal sürece eşlik etmeyi kendimize görev edindik. Bizi birleştirecek, bizim olduğunu hissedeceğimiz, diktatörlüğün dayattığından farklı, eşitlik temelinde demokraside doğan, bugün ve yarın için, yalnızca azınlık bir kısım değil herkes için olacak anayasaya ihtiyacımız var.”

Konuşmasında halkın ekonomik, sağlık, eğitim ve iklim değişikliği gibi nedenlerden sıkıntı çeken kesimlerine vurgu yapan Boric, hedeflerine ulaşmanın zor olacağını ve hükümeti süresince birçok zorlukla karşılaşacaklarını belirtti.

sili-devlet-baskani-gabriel-boric-gorevine-resmen-basladi-zenginligin-yeniden-dagitilmasi-gerekiyor-990742-1.

“BUGÜN KONUŞMAK GEREKİYORDU, YARIN HEP BİRLİKTE ÇALIŞMAYA”

Boric, sözlerini şöyle bitirdi:

“Daha adil bir toplumun inşasıyla yüzleşme fırsatımız var ve bunu demokratik sürece uygun şekilde yapacağız. Bana emanet ettiğiniz görevin zorluklarının bilincinde olarak, alçak gönüllülükle görevi üstleniyorum ve bunu ancak daha onurlu bir toplumun ortak inşasında herkes için daha iyi bir yaşam bulabileceğimiz inancıyla yapıyorum. Biliyorum ki 4 yıl sonra Şili halkı bizi sözlerimizle değil işlerimizle yargılayacak. Bugün konuşmak gerekiyordu, yarın hep birlikte çalışmaya.”

sili-devlet-baskani-gabriel-boric-gorevine-resmen-basladi-zenginligin-yeniden-dagitilmasi-gerekiyor-990743-1.

Şili’de Aralık 2021’de yapılan seçimlerde yüzde 55 oy alan sosyalist Boric, 36 yaşında devlet başkanlığı görevine gelerek ülke tarihinin en genç devlet başkanı unvanını elde etti.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

12 yaşındaki oğlunu ödevini yapmadığı için yakarak öldürdü

Pakistan’ın Karaçi bölgesinde yer alan Pakistan’ın Orangi kasabasında Shaheer Khan isimli çocuk, 14 Eylül’de ciddi yanıkla hastaneye başvurdu …

MHP’li Kalaycı: 6’lı masaya Türk milletinin itimadı yok

 MHP Genel Lider Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “HDP’nin, PKK’nın, FETÖ’nün ve muhasım dış güçlerin masa altında gizlendiği 6’lı masaya Türk …

TFF Lideri’nden Yusuf Demir açıklaması

A Ulusal Futbol Grubu, 25 Eylül Pazar günü Faroe Adaları ile deplasmanda oynayacağı UEFA Uluslar C Ligi 1. Küme son maçı için Danimarka’nın …

DÜZGÜN Parti’den Kılıçdaroğlu’nun biat davetine yanıt geldi: Son noktayı biz koyarız

Kılıçdoğlu’nun kelamları 6’lı masaya adaylık dayatması, bilhassa de Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ismini ön plana çıkaran DÜZGÜN Parti’ye rest …

95 hâkim ve savcının ihracı Danıştay’dan döndü

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilen 7 hâkim ve savcıyı, Danıştay’dan iptal kararı almaları …

Galatasaray Adana Demirspor maçı ne zaman?

Galatasaray Adana Demirspor maçı ne zaman? sorusu futbolseverler tarafından araştırılmakta. Süper Lig’de heyecan Adana Demirspor – Galatasaray …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.