Rusya’dan ABD’ye S-400 tepkisi

Lavrov, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de 2+2 formatında toplantı yaptı.

Ayrıca Lavrov ile Hint mevkidaşı Jaishankar ayrı görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmelerin ardından basına açıklamalarda bulunan Lavrov, görüşmelerde Asya Pasifik bölgesindeki durumun ele alındığını söyledi.

Bu bölgede son yıllarda “istikrarsızlık unsurlarının biriktiğini” belirten Lavrov, “Görüşmeler esnasında, burada sözde ‘Hint-Pasifik stratejileri’ sloganıyla kapalı blokaj unsurlarını oluşturan ABD’nin eylemleriyle ilgili endişelerimizi dile getirdik.” dedi.

ABD-İngiltere-Avustralya üçlüsünün Hint-Pasifik bölgesinde inşa ettiği AUKUS İttifakı’nı örnek gösteren Lavrov, “Avustralya’da, nükleer denizaltıların üretiminin organize edilmesi veya bunların Avustralya’ya sevk edilmesi ve Avustralya’nın Güney Pasifik’te nükleer silahsız bölgeyle ilgili Rarotonga anlaşmasındaki (Güney Pasifik Nükleer Serbest Bölge Anlaşması) yükümlülüklerine ne kadar sadık kalıp kalmayacağı konusunda birçok soru işareti oluşuyor.” şeklinde konuştu.

Rusya ve Hindistan’ın, S-400 hava savunma füze sistemleri ile ilgili anlaşma yaptığını anımsatan Lavrov, bu anlaşmanın Hindistan’ın savunma alanı için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Lavrov, “Şimdilik her şey plana göre ilerliyor. Anlaşmalar uygulanıyor. ABD’nin bu iş birliğini baltalama, kendi silahlarını ve ayrıca bu bölgenin nasıl gelişmesi gerektiğine dair Amerikan fikrini Hindistan’a dayatma girişimlerini görüyoruz.” dedi.

Afganistan meselesini de görüşmede ele aldıklarını dile getiren Lavrov, bu konuda Hindistan ile aynı pozisyon sergilediklerini vurguladı.

Lavrov, “Taliban’ın kapsayıcı etnik siyasi özelliğe sahip yeni yönetim yapısı ile insan haklarının sağlanması, Afganistan topraklarında terör ve uyuşturucu tehdidinin önlenmesi ve komşu ülkelere istikrarsızlığın sıçramasının engellenmesi ile ilgili vaatlerini yerine getirmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Görüşmede, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki durumu ele aldıklarını dile getiren Lavrov, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da birkaç hafta içinde Suriye meselesine ilişkin Astana Formatı’ndaki toplantının düzenlenmesiyle ilgili hazırlıkların devam ettiğini aktardı.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Rusya ve Hindistan arasında 2021’den 2030’a kadar askeri teknik iş birliği anlaşması imzalandı.

Anlaşmanın, iki ülkenin bazı askeri birlikleri arasındaki etkileşim, silah ve askeri teçhizatın sevkiyatı ile üretimini kapsadığı belirtildi.

Related Posts

Putin tersi isim ABD’de meyyit bulundu

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin aksiliğiyle tanınan Letonya asıllı iş insanı Dan Rapoport’un gizemli mevti, milletlerarası basında gündem oldu …

Kandilli: Şu an bir deprem olursa büyüklüğünün yaklaşık 7.0-7.2 olabileceğini biliyoruz

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 17 Ağustos Depremi’nin 23’üncü yıldönümünde, Türkiye’de deprem riskleri …

İzmir’de evsiz kalan mesken sahibi, kiracılarının yanına taşındı

İzmir’de ikamet eden Engin Alkan, Buca ilçesindeki konutunun sattıktan sonra Çeşme’nin Dalyan Mahallesi’nde aldığı dairedeki kiracılarını …

Bulgaristan’daki yangın Edirne’nin hudut köylerine dayandı

Bulgaristan’da çıkan orman yangını Edirne’nin birtakım hudut köylerine kadar dayandı. Yangın rüzgârın da tesiriyle vakit zaman büyüyor …

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı başından bu yana çok sayıda yangınla çaba eden ülkede yangınların değerli …

Diyarbakır’da ‘kız kaçırma’ nedeniyle başlayan husumet barışla sonuçlandı

Çınar ilçesinde geçen günlerde Yetiştiren ile Karatay aileleri arasında ‘kız kaçırma’ nedeniyle husumet başladı. Bölgede etkin olan Metina …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.