Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze merasimi nasıl olacak?

İngiltere’de Kraliçe 2. Elizabeth’in 96 yaşında hayatını kaybetmesinin akabinde Britanya genelinde 10 gün sürecek yas periyodu başladı. Cenazenin detayları da İngiliz medyasında paylaşıldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, dün İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetti. Ülkede 10 gün sürecek yas periyodu başlarken bu süreçte Kraliçe için çeşitli merasimler düzenlenecek.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran, Kraliçe’nin tabutu Londra’ya getirildikten sonra, cenaze merasimi öncesinde dört gün boyunca Parlamento binasındaki Westminster Hall’da tutulacak.

Burası, Westminster Sarayı’nın en eski kısmı. Tabutu buraya getirilen son kişi, 2002’de hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in annesiydi. Tabutunu görebilmek için 200 binden fazla kişi sıraya girmişti.

Kraliçe’nin tabutu, 11. yüzyılda inşa edilen bu binanın ahşap çatısı altında, katafalk olarak bilinen yüksek bir platformda tutulacak. Katafalkın dört köşesinde birer asker nöbet tutacak.

Tabut buraya Buckingham Sarayı’ndan yavaşça ilerleyen bir askeri merasimle getirilecek. Geçit merasimine Kraliyet Ailesi üyeleri de katılacak. Halk da bu merasimi etraftaki sokaklardan ve parklara kurulması beklenen büyük ekranlardan izleyebilecek.

Westminster Hall’a geldiğinde, tabutun üstüne Kraliyet Arması, İmparatorluk Tacı, Hükümdarlık Asası ve Küresi yerleştirilecek. Tabut yerine yerleştirildikten sonra kısa bir merasim düzenlenecek ve akabinde yer ziyarete açılacak.

CENAZE MERASİMİNİN TARİHİ

Kraliçe için, Westminster Sarayı içinde bulunan Aziz Peter Kilisesi’nde iki hafta içinde bir devlet merasimi düzenlenmesi bekleniyor. Cenazenin günü, Buckingham Sarayı tarafından açıklanacak.

Kraliçe 1953’te bu tarihi kilisede düzenlenen merasimle taç giymiş, Eşi Prens Philip’le 1947’de tekrar burada düzenlenen bir merasimle evlenmişti. 18. yüzyıldan bu yana burada bir hükümdar için cenaze merasimi düzenlenmemişti.

Fakat Ana Kraliçe’nin 2002’deki cenaze merasimi bu kilisede yapılmıştı.

DÜNYA ÖNDERLERİ DAVET EDİLECEK

Dünyanın dört bir yanından önderler, bu merasimde Kraliyet Ailesi’ne eşlik etmeleri için davet edilecek. İngiltere’den üst seviye siyasetçiler ve eski başbakanlar da orada bulunacak.

Tören günü Kraliçe’nin tabutunun Westminster Hall’dan kiliseye taşınmasıyla başlayacak.

Tabut Kraliyet Donanması’na ilişkin bir top otomobiliyle taşınacak. Bu top arabası en son Prens Philip’in amcası Lord Mountbatten’ın 1979’daki cenaze merasiminde görülmüş, Kraliyet Donanması’ndan 142 denizci bu arabayı çekmişti.

Tören büyük ihtimalle kilisenin başrahibi David Hoyle tarafından yönetilecek ve Anglikan Kilisesi’ni yöneten Canterbury Başpiskoposu Justin Welby de vaaz verecek. Başbakan Liz Truss’ın da bir konuşma yapma ihtimali bulunuyor.

Cenaze merasiminin akabinde Kraliçe’nin tabutu cenaze otomobiliyle Windsor’a götürülecek. Tabutun son seyahati Windsor Kalesi’ndeki Aziz George Şapeli’ne olacak ve Kraliyet Ailesi’nin de iştirakiyle toprağa verilecek.

Bu şapel Kraliyet Ailesi tarafından düğünler ve cenazeler için tercih edilen bir yer. Prens Harry ve Meghan’ın evlendiği, Prens Philip’in geçen yıl cenaze merasimin yapıldığı yer de burasıydı.

Related Posts

12 yaşındaki oğlunu ödevini yapmadığı için yakarak öldürdü

Pakistan’ın Karaçi bölgesinde yer alan Pakistan’ın Orangi kasabasında Shaheer Khan isimli çocuk, 14 Eylül’de ciddi yanıkla hastaneye başvurdu …

MHP’li Kalaycı: 6’lı masaya Türk milletinin itimadı yok

 MHP Genel Lider Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “HDP’nin, PKK’nın, FETÖ’nün ve muhasım dış güçlerin masa altında gizlendiği 6’lı masaya Türk …

TFF Lideri’nden Yusuf Demir açıklaması

A Ulusal Futbol Grubu, 25 Eylül Pazar günü Faroe Adaları ile deplasmanda oynayacağı UEFA Uluslar C Ligi 1. Küme son maçı için Danimarka’nın …

DÜZGÜN Parti’den Kılıçdaroğlu’nun biat davetine yanıt geldi: Son noktayı biz koyarız

Kılıçdoğlu’nun kelamları 6’lı masaya adaylık dayatması, bilhassa de Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ismini ön plana çıkaran DÜZGÜN Parti’ye rest …

95 hâkim ve savcının ihracı Danıştay’dan döndü

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilen 7 hâkim ve savcıyı, Danıştay’dan iptal kararı almaları …

Galatasaray Adana Demirspor maçı ne zaman?

Galatasaray Adana Demirspor maçı ne zaman? sorusu futbolseverler tarafından araştırılmakta. Süper Lig’de heyecan Adana Demirspor – Galatasaray …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.