Karamollaoğlu’ndan mutabakat yorumu: Şu an için isabetli gözüküyor

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu bugün partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında İspanya’nın başşehri Madrid’de Türkiye-İsveç-Finlandiya ortasında imzalanan mutabakatı kıymetlendirdi. Karamollaoğlu, mutabakatın şu an için isabetli gözüktüğünü söyledi.

Karamollaoğlu, karara ait şu değerlendirmede bulundu:

“Sayın Erdoğan, ‘Bu ülkeler, teröristleri koruma ettikleri ve bunları korudukları müddetçe’ üzere bir ifadeyi kullanmıştı. Ben bundan ötürü bu neticeyi aldıkları kanaatindeyim ve isabetli olduğunu da düşünüyorum. Çabucak buradan tabir etmek isterim. Alınan sonuç şu an için isabetli gözüküyor.”

Karamollaoğlu’nun gündeme ait konuşmasından satır başları şöyle:

“Her fırsatta dünyada en çok mülteciye konut sahipliği yapan Türkiye’ye ahlak ve insan hakları dersi vermeye kalkan Avrupa ve memleketler arası kuruluşlar, Fas’ta yaşanan vahşete neden ve nasıl sessiz kalıyorlar; anlamakta zorluk çekiyorum. Daha doğrusu tarihe baktığım vakit anlıyorum da, bunu içime sindiremiyorum. Bunlar insanlıktan nasibini almamış manasına gelir bu hal.

Bir yandan Ortadoğu başta olmak üzere kriz ve savaş yaşanan bölgelerdeki hudut uçlarını kaşıyacaksınız, bir yandan da o bölgelerden kaynaklanan mülteci ve göçmen yükünü tekrar bölge ülkelere yığıp üstüne bir de “hukuk ve insanlık dersi” vermeye kalkacaksınız? Batı dünyası bu ikircikli tavrından ne vakit vazgeçecek ve üzerine düşeni yapacak; bilmiyoruz. Fakat bilmelidirler ki tahlili erteledikçe, ilerleyen yıllarda karşılarına çıkacak meselelerin maliyetleri daha da artacaktır. İdareler değil, ama toplumlar bu mevzularda giderek hassaslaşmaktadır.

Bugün başta Türkiye’nin maruz kaldığı göç yükü, Batılı ülkelerin vurdumduymazlığı devam ederse, onlar için de daha büyük bir sorun olacak potansiyele sahiptir.

İKTİDARIN ÖNGÖRÜLERİ BİR KERE OLSUN TUTMADI: Erdoğan başta olmak üzere iktidar partisinin yöneticileri daima olarak her 6 ay sonra Türkiye’nin düze çıkacağını, hatta abartılı tabirlerle “çağ atlayacağını, uçacağını”; bu durum karşısında da birilerinin “çatlayacağını, patlayacağını” söz ediyorlar. Ancak bugüne kadar hiçbir öngörüsü tutmayan iktidarın, bu öngörüleri de tek bir kere olsun tutmadı.

Şimdi de Sayın Erdoğan, pazartesi günü kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada 6 ay sonrasına değil de 2023’ün Şubat-Mart aylarına yeni bir tarih verdi… 6 ay öncelerini, 16 ay öncelerini, 6 yıl öncelerini de, hatta çok daha eski tarihlerde attıkları adımları da çok güzel biliriz.

İKTİDARDAKİLER İÇİN ARTIK SON DAVET: İktidarda bulunanlara bugün buradan bir sefer daha davette bulunuyorum. Evvelden havalimanlarında “son çağrı” anonsu yapılırdı, işte bu davet da iktidardakiler için artık son davettir.

Seçimlere, vaktinde yapıldığı takdirde dahi, 1 yıldan az bir vakit kaldı… Hani meşhurdur ve bu Yeşilçam sinemalarının de çok bilindik senaryosudur. “6 ay ömrünüz kaldı, ne yapmak isterseniz yapın..” derler. İşte bu iktidarın en fazla 1 yıl ömrü kaldı, önlerinde son bir fırsat var. Çok kısa demeyin buna, zira az evvel 11 aylık Refah-Yol Hükümeti de kısa vakitte büyük başarılara imza atılabileceğini gösteren örneği verdim.

Buyurun, 20 yılda yapamadıklarınızı kalan 1 yılda gerçekleştirin. Gençlerimiz ortasında yaygın olan kullanımla tabir edersek; isterseniz “tüm tuşlara birebir anda basarak kısım geçmeye” çalışın… Elinizi tutan yok, pürüz olan yok, önünüz açık, yetkileriniz neredeyse sonsuz; haydi buyurun.

ZİHNİYETLERİNİ DEĞİŞTİRMEYE HİÇ NİYETLERİ YOK: Hafta sonu tabir etmiştim, seçimleri %99,99 kazanırız demiş, kendilerine çok az bir ihtimal hissesi bırakmıştım. Ancak iktidar ortağı Sayın Bahçeli’nin bunun üzerine sarf ettiği nezaketsiz kelamlar gösteriyor ki, bu yüz binde bir ihtimal dahi yoktur. Zira mantık tıpkı mantık, zihniyetlerini değiştirmeye de hiç niyetleri yok. Lamı, cimi yok! Bizim birilerinin daima olarak algı fabrikalarında ürettikleri yapay gündemlere takılıp kalacak, buralarda kaybedecek tek bir saniyemiz bile yoktur.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı başından bu yana çok sayıda yangınla çaba eden ülkede yangınların değerli …

Diyarbakır’da ‘kız kaçırma’ nedeniyle başlayan husumet barışla sonuçlandı

Çınar ilçesinde geçen günlerde Yetiştiren ile Karatay aileleri arasında ‘kız kaçırma’ nedeniyle husumet başladı. Bölgede etkin olan Metina …

Kerem Aktürkoğlu’na büyük jest!

Galatasaray, Yunus Akgün’ün ardından Kerem Aktürkoğlu’nun da fiyatında düzgünleştirme yapma kararı aldı. Geçen dönem gösterdiği performansla sarı …

Gençler enflasyon ve savaştan korkuyor

Bertelsmann Vakfı’nın Almanya’da çocuk ve gençlerin kaygılarına dair yaptırdığı anketin sonuçları açıklandı. Ankete katılan çocuk ve gençlerin …

Ukrayna’dan Rusya açıklaması: Donetsk’i ağır bir biçimde vurmaya devam ediyor

Ukrayna’da dün gece Mıkolayiv kentine düzenlenen atak sonucu kentte bir eğitim kurumu binası hasar gördü. Sumi bölgesinde ise dün gün uzunluğu …

Mesken sahiplerine ikaz: Boş konutlarınıza perde takın

Haberin devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.