Kahraman Mehmetçik’ten Barış Pınarı bölgesine insani yardım faaliyetleri

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridorunu engellemek için bölgede Barış Pınarı Harekatı operasyonu başlatılmıştı.

Operasyonu muvaffakiyetle sürdüren Kahraman Mehmetçik, bölgeyi terörden temizledi.

Terör örgütü YPG/PKK’dan arındırılan bölgede inançlı ortam sağlandı.

TSK bölgede insani yardım faaliyetleri yürütüyor

Bu kapsamda operasyon bölgesinde gölgesini çekmeyen TSK, sivillerin eğitim, sıhhat ve temel besin gereçlerini karşılamaya devam ediyor.

Tel Abyad’ın güneyindeki El Humeyra köyünde muhtaçlık sahibi 50 aileyi tespit eden Mehmetçik, sıcak yemek ve besin kolisi dağıtımı gerçekleştirdi.

Okula giden öğrencilere kıyafet ve kırtasiye yardımı

Her ay ortalama 20-25 köyde yardım faaliyeti düzenleyen kahraman Mehmetçik, bölgede kuraklık yaşanması nedeniyle düzenli olarak 60 ton su dağıtıyor.

Öte yandan çocukların eğitim hayatlarını da sürdürebilmesi için çalışmalar yapılırken, 11 okulun bakım ve tamiratı da yapıldı.

45 öğrencinin bulunduğu ilkokulda oyuncak, kıyafet ve kırtasiye dağıtımı düzenledi.

Siviller mayın/EYP konusunda bilgilendiriliyor

Ayrıca teröristlerin hasar verdiği 4 cami de tamir çalışlarının akabinde ibadete açıldı.

Terörden temizlenen bölgede vatandaşların mayın ve el imali patlayıcılara karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran güvenlik güçleri, 5 bin 500 bireye mayın/EYP bilgilendirmesi yaptı.

Alanında uzman Türk askerleri, el-Humeyra köyündeki öğrenci ve öğretmenlere mayın yahut EYP’lere karşı alınması gereken tedbirleri anlattı.

Tıbbi takviye veriliyor

TSK tarafından kullanılan taşınabilir polikliniği ile hastanelere ulaşımda zorluk çeken hasta ve yeni doğan bebeklere sıhhat taraması yapılıyor.

Öte yandan savaş mağdurlarına tıbbi yardım da Mehmetçik tarafından yapılıyor.

Türkiye’den tekerlekli sandalye getirildi

Gün uzunluğu nöbet tutan Mehmetçik, bölgede yaşayan yürüme engelli Mahmut Casem’e tekerlekli sandalye almak için pet şişelerinin mavi kapaklarını üs bölgesinde topladı ve engelli vatandaşa tekerlekli sandalye aldı.

Türkiye’den getiren tekerlekli sandalye Mahmut Casem’e teslim edildi.

“Bir hafta bile geçmeden sesime kulak verdiler”

Mahmut Casem’in oğlu Mustafa Casem, 60 yaşındaki babasının felç geçirmesinden ötürü yürüme manisi olduğunu söyledi. Casem, “Mehmetçiğin ne kadar yardım sever olduğunu bildiğim için gidip kapılarını çaldım. Babamın sıhhat durumunu ve benim maddi imkansızlıklarımı anlattım. Yardım kelamı verdiler. Bir hafta bile geçmeden sesime kulak verdiler. Açıkçası şaşırdım. Süratle tekerlekli sandalyeyi getirdiler.” diye konuştu.

AA’nın transferine nazaran; Casem, TSK’nın yaptığı şefkat dolu yardımından ötürü dua edip, teşekkür etti.

Related Posts

12 yaşındaki oğlunu ödevini yapmadığı için yakarak öldürdü

Pakistan’ın Karaçi bölgesinde yer alan Pakistan’ın Orangi kasabasında Shaheer Khan isimli çocuk, 14 Eylül’de ciddi yanıkla hastaneye başvurdu …

MHP’li Kalaycı: 6’lı masaya Türk milletinin itimadı yok

 MHP Genel Lider Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “HDP’nin, PKK’nın, FETÖ’nün ve muhasım dış güçlerin masa altında gizlendiği 6’lı masaya Türk …

TFF Lideri’nden Yusuf Demir açıklaması

A Ulusal Futbol Grubu, 25 Eylül Pazar günü Faroe Adaları ile deplasmanda oynayacağı UEFA Uluslar C Ligi 1. Küme son maçı için Danimarka’nın …

DÜZGÜN Parti’den Kılıçdaroğlu’nun biat davetine yanıt geldi: Son noktayı biz koyarız

Kılıçdoğlu’nun kelamları 6’lı masaya adaylık dayatması, bilhassa de Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ismini ön plana çıkaran DÜZGÜN Parti’ye rest …

95 hâkim ve savcının ihracı Danıştay’dan döndü

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilen 7 hâkim ve savcıyı, Danıştay’dan iptal kararı almaları …

Galatasaray Adana Demirspor maçı ne zaman?

Galatasaray Adana Demirspor maçı ne zaman? sorusu futbolseverler tarafından araştırılmakta. Süper Lig’de heyecan Adana Demirspor – Galatasaray …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.