İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere 14 unsurlu genelge

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla, orman yangınlarına karşı valilikler tekrar uyarıldı.

Alınan bilgiye nazaran, İçişleri Bakanlığı 22 Mayıs’ta 81 vilayet valiliğine gönderdiği orman yangınlarına ait genelge kararları doğrultusunda valilikleri tekrar uyardı.

Bakanlık, hava sıcaklıklarının ani yükselişine de bağlı olarak mümkün orman yangınlarının önlenmesi için genelge kapsamında hareket edilmesini, gerekli tedbirlerin alınmasını, önlemlerin gözden geçirilmesini ve bu mevzuda dikkatli olunmasını istedi.

Valiliklerden, genelgedeki şu önlemlere uymaları istendi:

– Orman yangınlarıyla uğraş planları güncellenerek belediyeler, orman teşkilatı, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ve yangın söndürmede vazifeli öbür kurum ve kuruluşlarla gerekli uyum artırılmalı.

– Orman yangınlarının daha çok meskun mahal yakınlarında ve hafta sonları ağırlaştığı göz önünde bulundurularak, orman etraflarında yaya, motorlu, motosikletli ve atlı takımlarca, birliklerce devriyeler gerçekleştirilmeli, bilhassa piknik ve mesire yerleri ile ormanlık bölgelere gidiş-geliş yolları denetim altında bulundurulmalı, şahıs ve araç sorgulamaları artırılmalı.

– Orman yangınlarında sabotaj ihtimali mutlak suretle göz önünde bulundurularak ormanlık bölgelere gidiş-geliş güzergahlarındaki Kent Güvenlik İdare Sistemi (KGYS) ve Plaka Tanıma Sistemleri (PTS) aktif halde kullanılmalı, yangına hassas bölgelerin giriş-çıkışlarını gösterecek biçimde fotokapan yerleştirilmeli.

– Anız yakılmaması ve anız yakanlar hakkında yasal süreç yapılacağı konusunda vatandaşlar bilgilendirilmeli.

– Orman yangını konusunda risk taşıyan bölgelerde ormanlara girişlerin ve ormanların etrafında ateş yakılması yasaklanmalı.

– Yangın riskinin yüksek olduğu bedellendirilen bölgelerde devriye faaliyetlerinin artırılarak drone, maket uçak ile havadan denetim sağlanmalı.

– Yangın söndürmede kullanılan araç, gereç ve ekipmanlardan azami ölçüde faydalanılmalı ve araç ile ekipman muhtaçlıkları gözden geçirilerek tamamlanmalı.

– Piknik alanlarında yakılan ateşin söndürülmesi, alanda yangına sebebiyet verebilecek çöp, cam, pet şişe bırakılmaması, anız yahut bitki örtüsü yakılmaması ve orman içerisinde ateş yakılmaması için vatandaşlar uyarılmalı.

– Terör örgütü ve iş birlikçileri tarafından ormanların taammüden yakılmasının engellenmesi için istihbari faaliyetlere yük verilerek elde edilen bilgiler vaktinde ve hakikat bir halde ilgili ve vazifeli ünitelerle paylaşılmalı.

– Bilhassa toplumsal medyada orman yangınlarını mazeret ederek kişi/kurumları maksat gösteren, dezenformasyon ve palavra haberlerle orman yangınlarına karşı seferberlik anlayışı ile yürütülen gayrette devletin kelamda zafiyet gösterdiği algısını oluşturmaya çalışanlara karşı sayısal bilgilerin, görsellerin ve yangınların son durumlarına ait paylaşımlar yapılarak kamuoyunun sık sık gerçek bilgilendirilmesi sağlanmalı.

– Toplumsal medyadadaki gerçek dışı ve provokatif paylaşımların takibi yapılarak bulunanlara yönelik gerekli adli/idari süreçler acilen uygulanmalı.

– Kamping işletmeleri haricinde ormanlık alanlarda kamp yapılmasına ve çadır kurulmasına müsaade verilmemeli.

– Bilhassa güç nakil sınırlarından kaynaklanan yangınların önlenmesi gayesiyle ilgili ünitelerle uyum sağlanarak gerekli önleyici önlemler alınmalı.

– Yangınla gayrette hava ve yer gruplarının su ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla yapılan yangın havuzların doldurulması konusunda gerekli hassasiyet gösterilmeli.

Related Posts

Ağaçları sağlı sollu kesecekler

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu’nun aktardığına göre; OGM’nin teşkilatlara gönderdiği yazıda orman yangınlarına karşı mücadeleden söz …

MSB: Hakkâri’de 1 askerimiz şehit oldu

MSB’den yapılan açıklamada “05 Temmuz 2022 tarihinde, Derecik/Hakkâri bölgesinde askeri araçla gerçekleştirilen intikal esnasında meydana gelen …

Kraliçe Elizabeth’in iş yükü azaltıldı

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, sıhhat problemleri nedeniyle kimi etkinliklere katılamıyor. Geçtiğimiz nisan ayında 96’ncı yaş gününü …

Karakalpak isyanının bilançosu açıklandı

32 milyon nüfusa sahip Özbekistan’da merkezi hükümet, Sovyetlerin dağılmasının ardından Karakalpak Özerk Cumhuriyeti’ne bağımsızlık hakkı veren …

Abdulkadir Selvi’den Öcalan’la görüşme argümanı: ‘Korku dağları sarmış diyebiliriz’

İktidara yakınlığıyla yakınlığıyla bilinen Hürriyet müellifi Abdulkadir Selvi, terör örgütü PKK önderi Abdullah Öcalan’la görüşme sağlanacağına …

Sevginur’u vuran polis eşin cezasında ‘beylik tabancası’ artırımı

Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi’nde anestezi teknikeri Sevginur Aktaş, 13 Eylül 2020’de, Keçiören ilçesindeki konutunda tabancayla başından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.