Global piyasalar Fed’in kararı öncesi negatif seyirde

Analistlere nazaran bugün yurt dışında Euro Bölgesi’nde enflasyon, yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Piyasa İştirakçileri Anketi takip edilecek.

Küresel piyasalarda, enflasyon ve resesyon ikilemi ortasında kalan yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek hafta gerçekleştireceği toplantı öncesinde negatif seyir sürüyor.

Piyasalarda Fed’in 100 baz puanlık faiz artırımı fiyatlanıyor

Fed’in gelecek haftaki toplantısına ait para piyasalarında yüzde 76 ihtimalle 75 baz puanlık, yüzde 24 ihtimalle de 100 baz puanlık faiz artırımının fiyatlandığına işaret eden analistler, tahvil ve emtia piyasalarındaki fiyat hareketlerinin de yakından izlenmesi gerektiğini kaydetti.

Uluslararası kurum ve kuruluşların resesyon konusunda yaptığı ikazlar yatırımcıyı satışa yönetti

AA’nın haberine nazaran, global çapta enflasyonist baskıların sürdüğüne işaret eden bilgi ve gelişmelerin akabinde hisse ve tahvil piyasalarında yaşanan çıkış, milletlerarası kurum ve kuruluşların resesyon konusunda yaptığı ihtarlarla derinleşti.

New York borsasında satıcılı seyir

Ekonomik görünüme ait karışık sinyaller veren bilgilerin akabinde New York borsasında dün teknoloji payları öncülüğünde satıcılı bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,56, S&P 500 endeksi yüzde 1,13 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,43 bedel kaybetti. Dolar endeksi dar banttaki yatay hareketine devam ederek 109,7 düzeyinde bulunurken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,40 düzeylerinden 3,47’ye yükseldi. ABD’nin endeks vadeli kontratlarının yeni güne de satıcılı başladığı görülüyor.

Asya Borsası’ndan gerileme

Asya borsalarında satıcılı bir seyir izlenirken, kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,4, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1 ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,9 geriledi.

Yurt içinde, dün oynaklığın yüksek seyrettiği Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,43 paha kaybıyla 3.363,12 puandan tamamladı.

Dolar/TL 18,2620

Dolar/TL ise dün yüzde 0,2 artışla 18,2656’dan kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,2620’den süreç görüyor.

Analistler, enflasyonist telaşlar ve resesyon riski ortasında kalan merkez bankalarının faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerinin piyasalarda risk iştahının düşük seyretmesine neden olduğunu söyledi.

Related Posts

Hayri Yazıcı’dan Acıbadem Hastanesi’ne dava!

İş insanı Hayri Yazıcı, İstanbul Taksim’de bulunan Acıbadem Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi gördüğü sırada kendisine tedavide kullanılmak …

Brent petrolün varil fiyatı 89 doların altına indi

ABD’nin enflasyonu arttı. Enflasyonu indirmek için ABD Merkez Bankası’nın siyaset faizini artırması bekleniyor. Faizlerde en az 75 baz puanlık …

Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler: Patronun karşısına sürpriz zararlarla çıkmayacağız 

Selçuk ALTUN Unico Sigorta’nın önümüzdeki dönem yol haritasını paylaşan ve stratejileri hakkında bilgi veren Genel Müdür Ender Güzeler, 3 …

“WTBDC protokol token” ticarette yerini almaya hazırlanıyor

Berfin ÇİPA Ekonomik yaptırımlar ticarette yeni alternatifler arama ihtiyacını doğurdu. İran ve Rusya başta olmak üzere ticarette kripto para …

Dev sosyal konut projesinde geri sayım! Ödemeler nasıl olacak, kimler yararlanacak?

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için geri sayım başladı. 13 Eylül salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dev sosyal …

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı: Sırf HİTAP üzerinden gönderilecek

Kamu kurum ve kuruluşları, gerekli altyapı hazırlıklarını en geç 2 ay içinde tamamlayarak, çalışanlarının emeklilik süreçlerine ait müracaat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.