George Soros: Ukrayna Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlangıcı olabilir

Macar asıllı ABD’li iş insanı George Soros, dünyanın geleceğine ait felaket tablosu çizdi. Davos’ta konuşan Soros, Ukrayna savaşını, “açık toplumlar ile yükselişte olan Çin ve Rusya üzere kapalı toplumlar ortasındaki geniş ölçekli gayretin parçası” olarak niteledi.

Üçüncü Dünya Savaşı açıklaması

Ukrayna savaşına işaret eden Soros,”Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlangıcı olabilir ve medeniyetimiz bundan sağ çıkamayabilir”dedi.

91 yaşındaki Soros,”Medeniyetimizi müdafaanın en uygun ve tahminen de tek yolu, Putin’i bir an evvel devirmek. İşin özü bu”ifadelerini kullandı.

“Putin zayıfladıkça daha öngörülemez hale geliyor”

Putin’in, taarruzun bir kusur olduğuna inandığını ve ateşkes görüşmesine hazırlandığını söz eden Soros, “Ancak ateşkes ulaşılamaz zira ona güvenilemez. Putin zayıfladıkça daha öngörülemez hale geliyor” diye konuştu.

Putin’in doğalgazı kapatabileceğini Avrupa Birliği’nin anlaması gerektiğini lisana getiren Soros, “Sonucu iddia edemiyorum ancak Ukrayna’nın katiyen savaşma bahtı var” biçiminde tabire yer verdi.

Rusya ve Ukrayna’dan karşılıklı suçlamalar

Reuters’ın haberine nazaran, Rus önder, ABD’nin Ukrayna’yı NATO’nun genişlemesi yoluyla Rusya’yı tehdit etmek için “kullandığını” ve Moskova’nın Rusça konuşan insanların zulmüne karşı savunmada olduğunu söylüyor.

Ukrayna ve Batılı müttefikleri ise bu münasebetleri hükümran bir ülkeye saldırmak için “temelsiz bahaneler” olarak kıymetlendiriyor.

“Çin ve Rusya en büyük tehdit”

Öte yandan “Baskıcı rejimler artık yükselişte ve açık toplumlar kuşatma altında” görüşünü paylaşan Amerikalı iş insanı, “Bugün Çin ve Rusya, açık toplum için en büyük tehdidi oluşturuyor” dedi.

Dijital teknoloji ve yapay zekaya değinen Soros, Çin’in bu sayede vatandaşlarının şahsî datalarını toplayarak onları izlediğini söyledi. Pekin idaresi ise kelam konusu iddiayı reddediyor.

Related Posts

Ağaçları sağlı sollu kesecekler

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu’nun aktardığına göre; OGM’nin teşkilatlara gönderdiği yazıda orman yangınlarına karşı mücadeleden söz …

MSB: Hakkâri’de 1 askerimiz şehit oldu

MSB’den yapılan açıklamada “05 Temmuz 2022 tarihinde, Derecik/Hakkâri bölgesinde askeri araçla gerçekleştirilen intikal esnasında meydana gelen …

Kraliçe Elizabeth’in iş yükü azaltıldı

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, sıhhat problemleri nedeniyle kimi etkinliklere katılamıyor. Geçtiğimiz nisan ayında 96’ncı yaş gününü …

Karakalpak isyanının bilançosu açıklandı

32 milyon nüfusa sahip Özbekistan’da merkezi hükümet, Sovyetlerin dağılmasının ardından Karakalpak Özerk Cumhuriyeti’ne bağımsızlık hakkı veren …

Abdulkadir Selvi’den Öcalan’la görüşme argümanı: ‘Korku dağları sarmış diyebiliriz’

İktidara yakınlığıyla yakınlığıyla bilinen Hürriyet müellifi Abdulkadir Selvi, terör örgütü PKK önderi Abdullah Öcalan’la görüşme sağlanacağına …

Sevginur’u vuran polis eşin cezasında ‘beylik tabancası’ artırımı

Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi’nde anestezi teknikeri Sevginur Aktaş, 13 Eylül 2020’de, Keçiören ilçesindeki konutunda tabancayla başından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.