Fazla D vitamini ziyanlı olabilir mi?

Vvücuttaki yüzlerce süreçte yer alan D vitamini, sıhhat için en kıymetli besin unsurlarından biridir. Beden, birçok fonksiyonu yerine getirmek için D vitaminine muhtaçlık duyar.

D vitamini kemik sıhhati için en değerli vitaminlerden biridir, zira kalsiyumun daha güzel emilmesine yardımcı olur. D vitamini eksikliği, artan zayıflık ve kemik kırılganlığı ile karakterize bir hastalık olan osteoporozun ana nedenlerinden biridir.

Ayrıca kasların düzgün hareketi ve hudut iletilerinin beyinden bedenin öbür bölgelerine iletilmesi için D vitamini gereklidir. D vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için de gereklidir.

Sağlıklı D vitamini seviyeleri

İdeal D vitamini düzeylerine sahip olmak, farklı kanser cinsleri de dahil olmak üzere birçok hastalığın riskini azaltmaya yardımcı olur.

Bu nedenle, bedendeki sağlıklı D vitamini düzeylerini korumak çok değerlidir. Yaşa ve cinsiyete bağlı olarak beden için ülkü D vitamini düzeyleri şu şekiledir:

12 aya kadar bebekler: 10 mcg (400 IU)

1-18 yaş ortası çocuklar: 15 mcg (600 IU)

19-70 yaş ortası yetişkinler: 15 mcg (600 IU)

71 yaş üstü yetişkinler: 20 mcg (800 IU)

Hamile yahut emziren bayanlar: 15 mcg (600 IU)

Bazı uzmanlara nazaran ise ülkü günlük D vitamini düzeyleri günde 2.000 ila 3.000 IU ortasında olmalıdır. Bu husus birçok uzman tarafından tartışılmaktadır.

D vitamini ziyanlı olabilir mi?

Normalde D vitamini yumurta, mantar, yağlı balıklar ve süt eserleri üzere birtakım besinlerden alınmasına ek olarak cildin güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kalması sayesinde doğal olarak üretilir. Besinlerde bulunan D vitamini az olduğu için kanda D vitamininin fazla olması pek mümkün değildir.

Ancak, D vitamini düzeylerini artırmak için bir öbür seçenek de destek almaktır. Desteklerle D vitamini alınması durumunda fazlalığı ziyanlı olabilir.

Kanda çok yüksek D vitamini konsantrasyonları (375 nmol/L yahut 150 ng/mL’den yüksek) bulantı, kusma, kas zayıflığı, baş karışıklığı, ağrı, iştahsızlık, dehidrasyon, çok idrara çıkma, susuzluk ve böbrek taşlarına neden olabilir.

D vitamini destekleri almaya başlamayı düşünüyorsanız, bu çeşit destekleri inançlı bir biçimde almak için kesinlikle bir uzmana danışın.

Related Posts

13 bin 163 hekimin Devlet Hizmeti Yükümlülüğü tercih süreci başladı

Sağlık Bakanlığı, 13 bin 163 hekimin görev yerlerinin belirleneceği Devlet Hizmeti Yükümlülüğü (DHY) kurası için tercihlerin alınmaya …

Su kaynaklarında siyanobakteri tehlikesi: Tarımda bile kullanılmamalı

Türkiye Tabiatını Müdafaa Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, su kaynaklarında artan siyanobakterilere karşı ikazda bulundu. Kesici …

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken 6 kural!

Saç ekimi sonrası uyulması gereken bazı kurallar var. Yeni ekilen saç kökleri çok hassas bir yapıya sahip olduğu için işlemin sonrasındaki ilk 15 …

Rüzgarlı ve serin havalar sonrası kalp hastalarına sıcaklık uyarısı

AVRUPA’da kırmızı alarma neden olan sıcaklıklar, Türkiye’de de kendini hissettirmeye başladı. Prof. Dr. Cengiz Köksal, “Sıcak havaların etkisiyle …

Sivas’ta KKKA hastalığı şüphesiyle tedavi gören kişi kurtarılamadı

Sivas’ta, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle tedavi gören 34 yaşındaki hasta hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, Suşehri …

Kullarının hayatında O’nun ayetleri görülür

BÜLENT ACUNKuşkusuz üstte çizdiğim çerçevenin istisnası oryantalistler de yok değil. Hatta o denli biri var ki kaideyi bozmayı zorlayan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.