Exit Scam: Bu Altcoin Hesapları Sildi! Fiyat Çöktü!

CertiK analizine göre, merkezi olmayan finans (DeFi) ve altcoin platformu Ordinals Finance, exit scam gerçekleştirdi. Protokol, 1 milyon dolarlık bir kayba neden olan bir “exit dolandırıcılığı” yapmakla suçlandı. Bu sırada, protokolün altcoin’i OFI, yüzde 95 oranında değer kaybetti. İşte detaylar…

Altcoin projesi için exit scam alarmı çaldı

Bir Blockchain güvenlik firması olan CertiK, Ordinals Finance’e yönelik en son gelişmeleri aktardı. CertiK, projenin geliştiricisinin “safuToken” ve “ownerRewithdraw” işlevlerini kullanarak akıllı sözleşmelerinden 1 milyon dolar değerinde toplam 269 milyon OFI tokenini geri çektiğini bildirdi. Bu durum, OFI’ın piyasa değerinin 2,3 milyon dolardan 143.000 doların biraz üzerine düşmesine ve CoinGecko verilerine göre 2 milyon doların üzerinde kayıp yaşanmasına neden oldu.

https://twitter.com/CertiKAlert/status/1650543396514148357

Blockchain verileri, Ordinals dağıtıcı hesabının 256 milyon OFI tokenini 13 milyon OFI ile birlikte birden fazla işlem yoluyla ayrı bir Ethereum hesabına aktardığını gösterdi. Tokenlar daha sonra gizlilik odaklı merkezi olmayan bir karıştırıcı olan Tornado Cash’e yatırıldı. Projenin sosyal medya hesapları ve web siteleri de ortadan kayboldu. Daha fazla araştırma, dağıtıcı hesabın 85,5 ETH’den fazlasını “cCF” ile biten hesaba aktarmadan önce 12 ayrı işlemde OFI’yi Ether ile değiştirdiğini ortaya çıkardı. SafuToken işlevi, “OEB Staking” etiketli bir sözleşme üzerinde gerçekleştirilmekte. Sözleşmenin sahibinin tüm staked tokenleri kendisine aktarmasına izin verdi.

DeFi alanına yönelik riskler devam ediyor

İddia edilen exit scam, DeFi protokollerinin güvenliği ve şeffaflığı konusunda endişelere yol açtı. DeFi platformları aracılar olmadan çalışacak şekilde tasarlanmakta. Ancak bu aynı zamanda saldırılara ve dolandırıcılıklara karşı daha savunmasız oldukları anlamına geliyor. DeFi alanındaki düzenleme ve gözetim eksikliği de kötü aktörlerin dolandırıcılık faaliyetlerini gerçekleştirmesini kolaylaştırıyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere CertiK, DeFi alanını aktif olarak izleyen birkaç platformdan biri.

Güvenlik firması ayrıca kullanıcıların DeFi protokollerinin güvenliğini değerlendirmelerine yardımcı olmak için bir dizi araç geliştirdi. Ordinals Finance çıkış dolandırıcılığı, DeFi projelerine yatırım yapmadan önce durum tespiti yapmanın önemini vurguluyor. Yatırımcılar, fonlarını taahhüt etmeden önce geliştiricilerin geçmişini ve protokollerin güvenliğini araştırmalı. Ayrıca DeFi yatırımının içerdiği risklerin farkında olmalı ve yalnızca kaybetmeyi göze alabilecekleri kadar yatırım yapmalı.

IFO fiyatı çöktü

Ordinals Finance projesi, kullanıcıların coinleri güvenlikle ödünç vermesine ve almasına olanak tanıyan son teknoloji ürünü Blockchain tabanlı bir protokol olarak lanse edildi. Ancak, dolandırıcılık, projenin ve geliştiricilerinin güvenilirliği hakkında soru işaretleri yarattı. Sonuç olarak, Ordinals Finance çıkış dolandırıcılığı 1 milyon dolarlık bir kayba neden oldu. Bu sırada, OFI tokenının 24 saatelik grafiği, yüzde 95’lik bir çöküşe işaret ediyor. Coin, 0.002477 dolardan 0.0000957 dolara kadar geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir