Dodurga’da 13 yıl sonra “başkanlık seçimi” heyecanı yaşanıyor

Yeniden belde statüsü kazanan Çankırı’nın Orta ilçesine bağlı Dodurga’da yaşayan vatandaşlar, 13 yılın akabinde belediye liderini seçmek için oy kullanacak.

Dodurga beldesi, ilgili kanun gereği nüfusu 2 binin altına fikir 2014 yılında köye dönüştürüldü. Dodurga Belediyesince açılan davada, Dodurga’nın belde statüsünü muhafazasına yönelik karar çıktı.

Yeniden belde statüsüne kavuşan Dodurga’da, Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) seçim yapılıncaya kadar Çankırı Valiliğince Orta Kaymakamı Mehmet Ali Uzun belediye lideri, mevcut muhtar Hasan Hüseyin Kaşıkçı üç mahallenin muhtarı olarak görevlendirildi.

İlçe Seçim Kurulunca beldede 3 Temmuz Pazar günü seçim yapılmasına karar verilirken, politikler ilçede ağır mesai harcıyor.

En son 2009 yılında yapılan mahallî seçimlerde belediye başkanlığı için oy kullanan seçmenler de 13 yıllık ortadan sonra tekrar Dodurga belediye liderini seçmek için sandık başına gidecek olmanın heyecanını yaşıyor.

“Partiler ağır ilgi gösteriyor”

Belde sakinlerinden Sadettin Dede, AA muhabirine, beldede son yılların en beğenilen seçiminin yapılacağını söyledi.

Uzun müddetin akabinde tekrar belde olmanın heyecanını yaşadıklarını lisana getiren Dede, “Bunun için nitekim çok memnunuz. Beldemizin tekrar kazanılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Siyasalların ağır ilgisi var. Tüm siyasi partilerin gelmesi ve seçimin huzur içinde geçmesi nitekim sevindirici. Tüm partiler için burası bir gösterge olacak. Onun için partiler ağır ilgi gösteriyor. Alacakları oy oranını ölçmek istiyorlar.” tabirlerini kullandı.

Muhtarlık seçimlerinde de heyecanın yüksek olduğunu lisana getiren Dede, centilmence bir seçim olması temennisinde bulundu.

Halit Erdoğdu, siyasi partilerin beldede ağır saha çalışması gerçekleştirdiğini aktararak, “8 yılın kaybını almak için burada uğraş vereceğiz. İnşallah devletimize, milletimize güzeli ne ise o olsun. Türkiye’nin gündemi buradaki seçimde. Bütün partiler burada kendini kanıtlamaya çalışacak. 3 Temmuz’u bekliyoruz.” dedi.

Muhittin Gökkaya da siyasalların beldeye ağır ilgi gösterdiğini vurgulayarak, Türkiye’nin ilgisinin Dodurga’da olduğunu kaydetti.

Naltepe Mahalle Muhtarlığına adaylığını koyan Sakine Eğri ise belde için en güzelinin olmasını temenni ederek, “Muhtarlık seçiminde de âlâ olan kazanacak. Muhtar olduğumda beldedeki bayanlara yönelik hizmetlerim olacak.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Ağaçları sağlı sollu kesecekler

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu’nun aktardığına göre; OGM’nin teşkilatlara gönderdiği yazıda orman yangınlarına karşı mücadeleden söz …

MSB: Hakkâri’de 1 askerimiz şehit oldu

MSB’den yapılan açıklamada “05 Temmuz 2022 tarihinde, Derecik/Hakkâri bölgesinde askeri araçla gerçekleştirilen intikal esnasında meydana gelen …

Kraliçe Elizabeth’in iş yükü azaltıldı

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, sıhhat problemleri nedeniyle kimi etkinliklere katılamıyor. Geçtiğimiz nisan ayında 96’ncı yaş gününü …

Karakalpak isyanının bilançosu açıklandı

32 milyon nüfusa sahip Özbekistan’da merkezi hükümet, Sovyetlerin dağılmasının ardından Karakalpak Özerk Cumhuriyeti’ne bağımsızlık hakkı veren …

Abdulkadir Selvi’den Öcalan’la görüşme argümanı: ‘Korku dağları sarmış diyebiliriz’

İktidara yakınlığıyla yakınlığıyla bilinen Hürriyet müellifi Abdulkadir Selvi, terör örgütü PKK önderi Abdullah Öcalan’la görüşme sağlanacağına …

Sevginur’u vuran polis eşin cezasında ‘beylik tabancası’ artırımı

Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesi’nde anestezi teknikeri Sevginur Aktaş, 13 Eylül 2020’de, Keçiören ilçesindeki konutunda tabancayla başından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.