Çin’de Kovid-19 kaygısı artıyor: 40 milyon kişi karantinada

Çin’de Siçuan eyaletinin merkezi Çıngdu kenti, artan Kovid-19 olayları nedeniyle kapanmaya gitti. İdareden yapılan açıklamada, 21 milyonluk kentte dün akşam saatlerinden itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanırken 4 gün boyunca toplu test yapılacağı bildirdi.

Vatandaşların testler dışında konutlarından çıkmamaları istenirken, her aileden bir bireye günlük alışveriş için müsaade verileceği kaydedildi.

RESTORANLAR KAPANDI, OKULLAR AÇILMAYACAK

Şehirde zarurî muhtaçlıkları karşılayan süpermarketler, eczaneler ve dağıtım şirketleri dışında tüm işletmeler süreksiz olarak kapatıldı, restoranların sipariş dışında hizmet vermesi yasaklandı.

Tedbirler nedeniyle, güz devrine 1 Eylül’de başlaması planlanan okulların açılışı süresiz ertelendi. Kente giriş çıkışlara da kısıtlama getirilirken kentin iki ana havaalanında 1000’e yakın uçuş iptal edildi.

Japon otomotiv şirketi Toyota, ABD’li çip üreticisi Intel ve elektronik eser imalatçısı Foxconn üzere milletlerarası şirketlerin fabrikalarının bulunduğu kentteki kapanmanın kritik sanayi kollarında tedarik zincirini olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Güneybatı Çin’in değerli sanayi ve ticaret merkezi olan kentteki kapanma, bahar aylarında Şanghay’da uygulanan kapanmanın akabinde etkilediği nüfus kümesi açısından en geniş çaplı karantina önlemi oldu.

Çıngdu’da 25 Ağustos’tan bu yana 766 Kovid-19 olayı tespit edilmişti.

ŞINCIN’DA 10 İLÇENİN 7’SİNDE KAPANMA ÖNLEMLERİ UYGULANIYOR

Öte yandan, Guangdong eyaletinin Şıncın kentinde hafta başında iki ilçede uygulanmaya başlanan karantina önlemleri, 10 ilçenin 7’sine genişletildi.

Kentteki ofis ve iş yerlerinin büyük kısmı faaliyetlerini durdurdu. Hafta başında Futien ilçesinin Huaçiangbey semtindeki dünyanın en büyük elektronik toptancı pazarı olan iş yeri kompleksi kapatılmıştı.

“Çin’in silikon vadisi” olarak anılan, teknoloji sanayisinin merkezi Şıncın, telekomünikasyon donanımları üreticisi Huawei, çip üreticisi SMIC, elektrikli araç üreticisi BYD, elektronik eser imalatçısı Foxconn ve internet devi Tencent üzere ülkenin en büyük şirketlerine mesken sahipliği yapıyor.

Şehir idaresi, yeni açıklanan önlemler kapsamında, Huawei, SMIC ve Foxconn’a üretim faaliyetlerini bir hafta mühletle “kapalı devre” yürütmeleri ve çalışanların hareketlerini kısıtlamaları talimatı vermişti.

Çin’in en büyük 4. kenti olan, yaklaşık 17,5 milyon nüfuslu kentte 28 Ağustos’tan bu yana 247 hadise kaydedildi. Şıncın, martta Kovid-19 salgını nedeniyle 1 hafta müddetle kapanmaya gitmişti.

DALİAN VE TİENCİN’DE TEDBİRLER

Bu ortada, ülkenin kuzeyinde de artan hadiseler nedeniyle kimi bölgelerde karantina önlemleri tekrar gündeme geldi.

Liaoning eyaletinin liman kenti Dalian’da toplam 3 milyon nüfusun yaşadığı yerleşimlerde 30 Ağustos’ta başlayan karantina önlemleri pazar gününe kadar sürecek.

Şehirde zarurî gereksinimleri karşılayanlar dışında tüm çalışanların meskenden çalışmaları istenirken, imalat ve liman sanayisinin faaliyetleri sırf en temel ve acil olanlarla sonlandırıldı.

Yaklaşık 15 milyon nüfuslu Tiencin kentinde ise artan olaylar nedeniyle tüm vatandaşlara günlük toplu testler uygulanmaya başlandı.

Çin, Kovid-19’a karşı, olayları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler kesimindeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması üzere katı ve geniş ölçekli önlemleri gerektiriyor.

Salgın tedbire ve denetim önlemleri, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Related Posts

12 yaşındaki oğlunu ödevini yapmadığı için yakarak öldürdü

Pakistan’ın Karaçi bölgesinde yer alan Pakistan’ın Orangi kasabasında Shaheer Khan isimli çocuk, 14 Eylül’de ciddi yanıkla hastaneye başvurdu …

MHP’li Kalaycı: 6’lı masaya Türk milletinin itimadı yok

 MHP Genel Lider Yardımcısı Mustafa Kalaycı, “HDP’nin, PKK’nın, FETÖ’nün ve muhasım dış güçlerin masa altında gizlendiği 6’lı masaya Türk …

TFF Lideri’nden Yusuf Demir açıklaması

A Ulusal Futbol Grubu, 25 Eylül Pazar günü Faroe Adaları ile deplasmanda oynayacağı UEFA Uluslar C Ligi 1. Küme son maçı için Danimarka’nın …

DÜZGÜN Parti’den Kılıçdaroğlu’nun biat davetine yanıt geldi: Son noktayı biz koyarız

Kılıçdoğlu’nun kelamları 6’lı masaya adaylık dayatması, bilhassa de Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu ismini ön plana çıkaran DÜZGÜN Parti’ye rest …

95 hâkim ve savcının ihracı Danıştay’dan döndü

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ihraç edilen 7 hâkim ve savcıyı, Danıştay’dan iptal kararı almaları …

Galatasaray Adana Demirspor maçı ne zaman?

Galatasaray Adana Demirspor maçı ne zaman? sorusu futbolseverler tarafından araştırılmakta. Süper Lig’de heyecan Adana Demirspor – Galatasaray …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.