Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, üç haftadır ortalıkta görünmüyor

Bir süredir kameralara görünmeyen Çin Dışişleri Bakanı Qing Gang ile ilgili soru işaretleri oluştu.

Bakan Qin, ABD ile ilişkileri onarmaya yönelik diplomatik çabalara rağmen, üç haftadan fazla bir süredir kamuoyunun karşısına çıkmadı.

Çinli Bakan hakkındaki belirsizlik

İngiltere basınından The Guardian gazetesi, “Qin Gang nerede? Çin dışişleri bakanı üç haftadır ortalıkta görünmüyor” başlıklı haberinde konuyu ele aldı.

Bir dönem Pekin’in Washington’daki büyükelçiliği görevini yürüten Qin’in, ABD’li yetkililerin yapacağı üst düzey ziyaretlerde kilit rol oynamasının beklendiğine dikkat çekildi.

En son 25 Haziran’da görüldü

Ancak halkın karşısına son çıkışının, 25 Haziran’da Sri Lankalı mevkidaşı ile Pekin’de yaptığı görüşme olduğu notu paylaşıldı.

Qin’in, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve ABD’nin İklim Elçisi John Kelly ile yapılan görüşmelerde yer almadığı aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Çinli mevkidaşı Qin Gang.

‘Qin Gang kayıp’ yorumları

Geçen hafta Qin, Endonezya’daki ASEAN Zirvesi’ne Pekin delegasyonu başkanı olarak katılacaktı ancak değiştirildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Qin’in “sağlık nedenlerinden dolayı” katılmayacağını söylerken ayrıntı vermedi.

Sosyal medyada yapılan yorumlarda “Qin Gang kayıp.” şeklinde ifadeler kullanıldı.

Söz konusu haberde, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2012’de ülkenin lideri seçilmeden önce, iki hafta boyunca kamuoyu önünden kaybolduğu hatırlatması da yapıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx