CANLI | Savaşta 14. gün: Rusya 5 kentte ateşkesi uzattı; AB yeni yaptırım paketini onayladı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 14. güne girildi. Rusya üzerinde batılı özel şirketlerin baskıları artarken, Kiev dahil 5 kentte bir gün daha tahliyeler için ateşkes ilan edildi. Ateşkes bugün saat 10.00 itibariyle başladı; gece 22.00’ye kadar devam edecek. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’dan petrol ve doğalgaz ithalatını yasakladı. İngiltere ise Rusya’dan petrol ithalatını 2022 sonuna kadar aşamalı olarak bitireceğini duyurdu. AB ise Rusya’ya karşı yeni yaptırım paketini onayladı.

DÜNYA 09.03.2022 00:12

CANLI | Savaşta 14. gün: Rusya 5 kentte ateşkesi uzattı; AB yeni yaptırım paketini onayladı

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna topraklarında başlattığı işgal operasyonunda 13 gün geride kaldı.

Rusya, Ukrayna’da başkent Kiev dahil 5 kentinden sivillerin tahliyesi için yarın Moskova saati ile 10.00’dan itibaren tekrar geçici ateşkes ilan ettiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Savunma Yönetim Merkezinden yapılan açıklamada, Ukrayna’nın kentlerinde insani durumun kötüleştiği belirtildi.

Sivillerin ve yabancı uyruklu kişilerin güvenliğinin sağlanması önemine işaret edilen açıklamada, “Rusya, 9 Mart’ta Moskova saatiyle 10.00 itibarıyla ateşkes ilan ediyor ve insani koridorları oluşturmaya hazır” ifadesi kullanıldı.

Ukrayna’nın Kiev, Çernihiv, Sumi, Harkov ve Mariupol kentlerinde, tahliyeler için insani yardım koridorlarının oluşturulacağı belirtilen açıklamada, Ukrayna tarafına söz konusu koridorların çalışma saatinin belirlenmesi konusunda Moskova saatiyle gece 03.00’e kadar mutabakata varılması teklifinde bulunuldu.

Açıklamada, tahliyeler esnasında belirlenen rotalarda Ukrayna yönetimi tarafından güvenliğin sağlanması gerektiği vurgulandı.

CANLI ANLATIM

canli-savasta-14-gun-rusya-5-kentte-ateskesi-uzatti-ab-yeni-yaptirim-paketini-onayladi-989422-1.

13.35 Ukraynalı Büyükelçi: Savaş uçağı, mülteci uçağından faydalı

Ukrayna’nın Londra Büyükelçisi Vadym Prystaiko, Ukrayna açısından savaş uçaklarının, mültecileri İngiltere’ye getirmek için gönderilecek bir uçaktan ‘daha faydalı olacağını’ öne sürdü. The Guardian’ın aktardığına göre Prystaiko, mülteciler için Polonya’ya veya Romanya’ya bir uçak gönderilmesini isteyip istemediğine ilişkin soruya, “Uçak göndermek istiyorsanız F-16 gönderin” dedi.

13.20 AB, Rusya’ya karşı yeni yaptırımları onayladı

AB, Rus denizcilik sektörü, bazı yetkililer ve oligarklar ile 3 Belarus bankasının SWIFT’ten çıkarılmasını içeren yeni yaptırımları onayladı.

AB Dönem Başkanı Fransa’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, AB üyesi ülke temsilcilerinin gerçekleştirdiği toplantıda Rusya ve Belarus’a yönelik yeni yaptırımların onaylandığı ve bu tedbirlerin AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği bildirildi.

Yeni yaptırımlara göre, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısına rol oynayan bazı Rus yetkililer, oligarklar ve aile üyelerinin mal varlıkları dondurulacak. Bu kişilere seyahat yasağı getirilecek.

3 Belarus bankası uluslararası para transfer sistemi SWIFT’ten çıkarılacak.

Kripto paraların Rusya’ya yönelik yaptırımlara karşı kullanılması engellenecek.

Bazı ürün ve teknolojilerin Rusya’ya gönderilmesi yasaklanacak.

Rus denizcilik sektörüne yönelik yaptırım uygulanacak.

Halihazırda, AB’nin Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları nedeniyle uygulamaya koyduğu 3 yaptırım paketi bulunuyor.

12.20 Rusya, “Donbas’a gizli saldırı emri” içerdiği iddia edilen bazı evraklar paylaştı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ordusuna ait, Rusya yanlısı Donbas bölgesine yönelik bu ay ‘gizli saldırı emri’ içerdiği iddia edilen belgeleri açıkladı. Konaşenkov yaptığı açıklamada, Ukrayna Ulusal Muhafızları Komutanı General Mykola Balan’ın, 22 Ocak 2022 tarihinde gizli bir emir yayınladığını ifade etti. Belgedeki imzaların orijinal olduğunu öne süren Konaşenkov, söz konusu emirde, ilgili askeri birliklerin Donbas’ta ortak kuvvetler operasyonu bölgesinde saldırıya geçmesi için hazırlanması planının yer aldığını kaydetti.

Минобороны России опубликовало оригинал секретного приказа командующего национальной гвардией Украины от 22 января 2022 года о наступлении на Донбасс в марте 2022 года:https://t.co/gZ2NIk0zIQ

Фото: Минобороны России pic.twitter.com/tpz0qRHb91

— ТАСС (@tass_agency) March 9, 2022

12.00 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azak Denizi’nde bekleyen 30 yağ gemisiyle ilgili açıklama yaptı. Akar, “Rus limanlarındaki gemiler en kısa zamanda Türkiye’ye gelecek. Gemilerin güvenliğini Ruslar sağlayacak” dedi.

10.50 Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin Rostov bölgesindeki sınır departmanına göre, Luhansk ve Donetsk’ten yaklaşık 6 bin mülteci bir günde Rusya sınırındaki kontrol noktalarından geçti.

canli-savasta-14-gun-rusya-5-kentte-ateskesi-uzatti-989281-1.

10.05 Kiev, Çernihiv, Sumi, Harkov ve Mariupol kentlerinde sivillerin tahliyesi için geçici ateşkes başladı. Ateşkes gece 22.00’ye kadar devam edecek.

9.50 ABD, Polonya’nın teklifini kabul etmedi; patriot gönderdi

ABD, Polonya’nın MiG-29 savaş uçaklarını Ukrayna’ya gönderilmek üzere ABD’nin Almanya’daki hava üssüne gönderme teklifini kabul etmedi. Pentagon’dan yapılan açıklamada, NATO bölgesinden muharebe uçaklarının bir savaş bölgesine gönderilmesinin “tüm NATO ittifakı açısından ciddi endişeler yaratacağı” belirtildi.

Bununla birlikte ABD Avrupa Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Avrupa Komutanı General Tod Wolters, iki adet Patriot hava savunma bataryasının Polonya’ya gönderilmesi talimatını verdiğini duyurdu.

9.40 Ukrayna’da iktidar partisinden Türkiye’ye ‘görev’

Ukrayna’da iktidarda olan Halkın Hizmetkarları Partisi, ülkenin egemenliğinin korunması için yeni güvenlik garantilerini gündeme getirdi. Partiden yapılan açıklamada, Türkiye olası garantör ülkeler arasında sayıldı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, “NATO, en azından gelecek 15 yıl Ukrayna’yı almaya hazır olmayacak, bunu açıkça belli etti” denilen açıklamada, Ukrayna’nın güvenliğinin zemini sağlam bir anlaşma ile garanti altına alınması gerektiği ifade edildi. Türkiye’nin yanında ABD ve komşu bazı ülkelerin, garantör olarak askeri, ekonomik ve siyasi alanda Ukrayna’yı koruyabileceği kaydedildi.

08.12 Universal Music, Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı.

06.38 Ukrayna’da yaklaşık 5 bin kişinin tahliyesi tamamlandı

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Yardımcısı Kiril Timoşenko, Ukrayna’nın Sumi kentinden alınan yaklaşık 5 bin kişinin tahliyesinin tamamlandığını belirterek, tahliye edilenlerin arasında Türk vatandaşlarının da bulunduğunu duyurdu.

06.36 Fitch, Rusya’nın kredi notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Rusya’nın kredi notunu “B”den “C”ye düşürdü.

Söz konusu kredi notunun “ülke temerrüdünün yakın olduğu” görüşünü yansıttığı belirtilen açıklamada, yaşanan gelişmelerin Rusya’nın kamu borcunu ödemeye istekliliğini daha da zayıflattığı ifade edildi.

Açıklamada, yaptırımların daha da artırılmasının ve enerji ticaretini sınırlayabilecek önerilerin, Rusya’nın borç yükümlülüklerini ödememesini içeren politika yanıtı olasılığını artırdığı kaydedildi.

Fitch Ratings, 2 Mart’ta da Rusya’nın kredi notunu “BBB”den “B”ye düşürmüş ve Rusya’nın kredi notunun negatif izlemeye alındığını bildirmişti.

01.00 Rusya Merkez Bankası, döviz cinsinden hesabı bulunan müşterilerinin en fazla 10 bin dolar para çekebileceğini açıklad��. Ayrıca bankaların vatandaşlara yabancı para birimi satmaları ikinci bir karara kadar yasaklandı.

00.25 NATO ülkelerinin savunma bakanları, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle yaşanan gelişmeleri değerlendirmek üzere gelecek hafta olağanüstü nitelikli toplantı düzenleyecek.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı, 16 Mart’ta telekonferans yöntemiyle yapılacak. Toplantıya NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlık edecek.

00.10 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’dan petrol, doğal gaz ve kömür ithalatını yasaklayan ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür etti.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırıların 13’üncü gününde ABD, Rusya’dan petrol, doğal gaz ve kömür ithalatını yasakladığını duyurmuştu. ABD’nin kararının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ABD Başkanı Joe Biden’a teşekkür ederek, “Putin’in savaş makinesinin kalbine saldıran ve ABD pazarından petrol, gaz ve kömürü yasaklayan ABD’ye ve Joe Biden’ın kişisel liderliğine müteşekkiriz. Diğer ülkeleri ve liderleri takip etmeye teşvik edin” dedi.

00.00 Ukrayna’nın bugün insani koridor açılması için geçici ateşkes uygulanan Sumi şehrinden 3 bin 500 sivilin tahliye edildiği bildirildi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

MHP’nin seçim hazırlıkları sürüyor: Konya ve Manisa’da miting yapacak

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP), “2023’e Yanlışsız: Aday Belirli, Karar Net” temalı açık hava toplantılarının ekim ayındaki programı …

Jeremain Lens, Fransa 3’üncü Ligi’nde de oynayamıyor

Kariyeri büyük düşüşte olan 34 yaşındaki Jeremain Lens, Fransa 3. Ligi’nde de forma baht bulamıyor. Beşiktaş ‘taki kontratının bitmesiyle …

Doç. Dr. Irmak: ‘Ardahan zelzelesi sürpriz değil, fay 5’ten büyük 22 sarsıntı üretmiş’

Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Kısmı’nda Doç. Dr. Serkan Irmak, Ardahan’da meydana gelen sarsıntısı kıymetlendirdi. Türkiye’nin …

Erzincan’da deprem

Erzincan’ın Tercan ilçesinde 4,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer …

Türkiye Kupası’nda cins atlayan son 4 ekip muhakkak oldu

Futbolda Ziraat Türkiye Kupası’nda ikinci eleme çeşidi, oynanan 4 müsabakayla tamamladı. Tek maç eleme yordamına nazaran oynanan maçlarda bugün …

Bağcılar’da oğlu tarafından öldürülen bayanın cenazesi defnedildi

İstanbul Bağcılar’da oğlu A.S.’nin öldürdüğü anne H.S.’nin cenazesi İmam Ali Mescidi’ne getirildi. H.S.’nin naaşı burada öğlen namazına müteakip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.