Büyük Beyaz Buluşma’da Erdoğan’a tepki: Hiçbir yere çekip gitmiyoruz

Hekimler ve sağlık çalışanları Kadıköy’de ‘Büyük Beyaz Buluşma’ eylemi gerçekleştirdi. Eylemde, Erdoğan’ın “Giderlerse gitsinler” sözüne tepki gösterilerek, “Hiçbir yere çekip gitmiyoruz. Güçsüzlerin gücü, çaresizlerin çaresi olmak, ölümle ve hastalıklarla mücadele etmek, sağlık ve şifa dağıtmak için, dün, bugün olduğu gibi yarın da burada, bu topraklarda kalacağız” denildi. Hekimler yarından (14 Mart) itibaren 2 gün boyunca sağlıkta grev yapılacak.

GÜNCEL 13.03.2022 16:47

Büyük Beyaz Buluşma'da Erdoğan'a tepki: Hiçbir yere çekip gitmiyoruz

Abone Ol google-news

Sağlık çalışanları, 14 Mart Tıp Bayramı öncesinde yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için Kadıköy’de “Büyük Beyaz Buluşma” eylemi yaptı.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde buluşan, aralarında çeşitli sendika ve meslek örgütü üyelerinin de bulunduğu çok sayıda sağlık çalışanı Kadıköy Rıhtım Beşiktaş İskelesi’ne yürüdü.

Yürüyüşe, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip ile bazı sağlık çalışanları katıldı.

Basın açıklaması da okuyan hekimler, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerine yönelik söylediği, “Giderlerse gitsinler” sözlerine tepki gösterdi.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, basın açıklamasında, Sağlıkta Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılmasını talep etti.

Sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzeltilmesini ve hekimlerin yoksulluk sınırı altında kalan ücretlerinin arttırılmasını isteyen Küçükosmanoğlu, Covid-19’un meslek hastalığı sayılması gerektiğini vurguladı.

Pandemide çalışılan her yıl için yıpranma payı getirilmesi gerektiğini belirten Küçükosmanoğlu, “Salgın dönemi, hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının ne kadar değersizleştirildiğini ortaya çıkarmıştır. Vadedilen özlük hakkı iyileştirmeleri yapılmamış, ortalama hekim maaşları yoksulluk sınırı altına düşmüştür. Sağlıkta şiddet azalmak bir yana rutin olaylar haline gelmiştir” dedi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“HEPSİ GİTTİ BİZ KALDIK”

“20 yıldır bu ülkeyi yöneten, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söylenen bu sözler hekimler arasında büyük bir kırgınlığa, öfkeye neden olmuştur. Yanıtımız açıktır; Tıbbın tarihi yazılmaya başladığından bu yana burada, bu topraklardaydık. Bugün de buradayız.

Biz, topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak emeğimizle, bilgimizle, uzun yıllar süren eğitim ve mesleki deneyimlerimize dayanan birikimimizle insanlara hizmet için çalışıyoruz. Biz, yıllar içinde, ‘Doktorları ağaca bağlayın da kaçmasınlar’ diyen devlet başkanlarını da, ‘Doktorların gözü doymaz’ diyen kasaba siyasetçilerini de, ‘Paracı doktorlar gürültü yapıyor’ diyen sağlık yöneticilerini de gördük/görüyoruz.

Hepsi gitti, biz kaldık; mesleğimiz ve meslek onurumuz kaldı. Bugün de hiçbir yere çekip gitmiyoruz. Güçsüzlerin gücü, çaresizlerin çaresi olmak, ölümle ve hastalıklarla mücadele etmek, sağlık ve şifa dağıtmak için, dün, bugün olduğu gibi yarın da burada, bu topraklarda kalacağız.

Ne ülkemizden ne mesleğimizden ne hakkımız olanı istemekten vazgeçeceğiz. Emeğimizi, mesleğimizi, geleceğimizi karartmaya çalışanlara karşı 14-15 Mart’ta bütün illerde, bütün sağlık kurumlarında g(ö)revde olacağız.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı başından bu yana çok sayıda yangınla çaba eden ülkede yangınların değerli …

Diyarbakır’da ‘kız kaçırma’ nedeniyle başlayan husumet barışla sonuçlandı

Çınar ilçesinde geçen günlerde Yetiştiren ile Karatay aileleri arasında ‘kız kaçırma’ nedeniyle husumet başladı. Bölgede etkin olan Metina …

Kerem Aktürkoğlu’na büyük jest!

Galatasaray, Yunus Akgün’ün ardından Kerem Aktürkoğlu’nun da fiyatında düzgünleştirme yapma kararı aldı. Geçen dönem gösterdiği performansla sarı …

Gençler enflasyon ve savaştan korkuyor

Bertelsmann Vakfı’nın Almanya’da çocuk ve gençlerin kaygılarına dair yaptırdığı anketin sonuçları açıklandı. Ankete katılan çocuk ve gençlerin …

Ukrayna’dan Rusya açıklaması: Donetsk’i ağır bir biçimde vurmaya devam ediyor

Ukrayna’da dün gece Mıkolayiv kentine düzenlenen atak sonucu kentte bir eğitim kurumu binası hasar gördü. Sumi bölgesinde ise dün gün uzunluğu …

Mesken sahiplerine ikaz: Boş konutlarınıza perde takın

Haberin devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.