Bu 5 Kripto Şirketi Açıkladı: Signature Riski Var!

Kripto borsası Coinbase, kripto kredi kuruluşu Celsius ve stablecoin ihraççısı Paxos, TrueUSD ihraççısı ve Ripple; fonlarının artık kapatılan Signature Bank ve Silicon Valley Bank (SVB) ile bağlantılı olduğu bildirilen kripto şirketleri arasında yer alıyor. İşte detaylar…

Kripto para şirketleri, Signature Bank haberlerinden etkileniyor

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere kripto dostu Signature Bank, bankanın “sistemik bir risk” oluşturduğunu iddia ettikleri için “ABD ekonomisini korumak” için ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ile birlikte 12 Mart’ta New York düzenleyicileri tarafından kapatıldı. Kripto borsası Coinbase, 12 Mart’ta Signature’da tamamen kurtarılacağını umduğu yaklaşık 240 milyon dolarlık kurumsal fona sahip olduğunu tweetledi.

Stablecoin ihraççısı ve kripto şirketi Paxos da açıklama yaptı ve bankada 250 milyon dolar tuttuğunu tweetledi. Ancak mevduatların standart FDIC sigortasının kapsamadığını; ancak, 250.000 dolarlık tutarı kapsayan özel sigortası olduğunu ekledi. İflas etmiş kripto kredi kuruluşu Celsius’un hesap sahiplerinin çıkarlarını temsil eden Celsius Resmi Teminatsız Alacaklılar Komitesi, Signature Bank’ın “fonlarının bir kısmını elinde tuttuğunu” ancak tutarı açıklamadığını ekledi.

Ripple ve TrueUSD açıklama yaptı

Kripto şirketi Ripple Labs’in CEO’su Brad Garlinghouse, yakın zamanda, Silicon Valley Bank’a “biraz maruz kaldığını”, ancak yine de “güçlü bir mali pozisyonda olmaya devam ettiğini” belirten bir tweet attı.  Garlinghouse, şu anda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile kripto para birimi XRP’nin durumu hakkında bir dava yürüten Ripple’ın, nakit rezervlerinin bir kısmını şu anda başarısız olan teknoloji kredi kuruluşunda sakladığını söyledi.

Ripple, düzenleyicileri kalan varlıklarının kontrolünü FDIC’e vermeye zorlayan mevduatların ardından Silicon Valley Bank ile bağlantıları hakkında yorum yapan en son kripto şirketi oldu.  Garlinghouse, tweet’te “Günlük işlerimizde hiçbir aksama beklemiyoruz ve paralarımızın çoğunu daha geniş bir banka ortakları ağımızla elimizde tutuyoruz” dedi.

Diğer yandan TrueUSD stablecoin’ini ihraç eden Singapur merkezli Techteryx, Pazartesi sabahı, Signature Bank kullanıcıları için minting ve itfanın duraklatıldığını, ancak bankacılık ağının geri kalanında etkilenmeden devam ettiğini söyledi. Stablecoin ihraççısı, Aralık ayında yayınladığı bir raporda varlıklarını ABD, Hong Kong ve Bahamalar’daki çeşitli saklama kurumlarına böldüğünü açıkladı. TrueUSD’nin 2 milyar doların biraz üzerinde bir piyasa değeri var. Nansen.ai’den alınan veriler, Binance’in 428 milyon dolar ile en büyük TrueUSD varlığına sahip borsa olduğunu gösteriyor.

Diğer platformlar Signature Bank’te parası olmadığını vurguladı

Signature Bank, kripto endüstrisindeki pek çok firmaya hizmet verdiğinden, riske maruz kalmayan firmalar da ilgili risklerle ilgili korkuları baskılamak için açıklamalar yaptı. Web3 oyun geliştirme platformu Immutable X’in kurucu ortağı Robbie Ferguson ve medya odaklı Theta Network’ün kurucu ortağı Mitch Liu, her iki şirketinin de Signature’a maruz kalmadığını ayrı ayrı tweetlediler. Kripto borsası Crypto.com ayrıca CEO Kris Marszalek tarafından atılan bir tweet’te bankada hiç parası olmadığını bildirdi.

Stablecoin firması Tether’in baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, benzer şekilde Tether’in Signature Bank’a maruz kalmadığını tweetledi.

https://twitter.com/paoloardoino/status/1635046393357426689

Signature Bank’ın zorunlu kapatılma duyurusu, ABD’li düzenleyici kurumların bankacılıkla ilgili diğer duyurularıyla uyumlu bir şekilde geldi. FED, FDIC’nin, kripto sektörüne bulaşan bir “banka hücumu” nedeniyle likidite sorunları yaşayan, teknoloji girişimi odaklı bir banka olan Silicon Valley Bank’ta mevduat sahiplerini korumak için harekete geçmesinin onaylandığını söyledi. Fed ayrıca, bankaların türbülans zamanlarında müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamaları için bol miktarda likidite sağlamak amacıyla 25 milyar dolarlık bir program açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir