Binlerce öğrencinin beklediği haber geldi! Özel okullarda serbest kayıt dönemi

LGS puanıyla öğrenci alan özel okulların çoğunda kontenjanlar doldu. Ancak bazı okullar, 14 Temmuz’a kadar serbest kayıt alacak…

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanına göre öğrencilerini alan özel okullarda ikinci kayıt dönemi de sona erdi. Aralarında Amerikan, Alman, Fransız ve İtalyan gibi yabancı liselerin de olduğu özel okullar bugünden itibaren serbest kayıt dönemine girecek. Özel liselerde kayıtlar 14 Temmuz akşamı son bulacak.

Yabancı liselerin kontenjanları doldu ama!

Yabancı liselerin çoğunda kontenjanlar doldu. Alman Lisesi ile bazı Fransız liselerinde ve SEV Vakfı’na bağlı 4 Amerikan kolejinin kontenjanları ikinci kayıt döneminde doldu. Ancak 14 Temmuz’a kadar bazı öğrencilerin kayıt çekme işlemi olabilir. Bu nedenle bu okulları hedefleyen velilerin ilgili liselerin internet sitelerini çok iyi takip etmeleri gerekiyor. İşte bazı özel okulların serbest kayıt dönemi için açıkladığı taban puanlar ve boş kontenjanları:
ROBERT KOLEJ: Birinci kayıt dönemi taban puanı 468’di. 101 erkek, 101 de kız öğrenci alacak olan lisede serbest kayıt döneminde 1 kız öğrenci için boş kontenjan var. Taban puanı 473.
 SAİNT JOSEPH FRANSIZ LİSESİ: Birinci ön kayıt taban puanı 438 olan lisenin ikinci kayıt dönemi puanı da değişmedi. 192 kontenjanı doldu ancak serbest kayıt dönemi puanı 442’ye yükseldi.
 SAİNT MİCHEL FRANSIZ LİSESİ: Birinci ön kayıt taban puanını 410’du. Serbest kayıt dönemi puanı 403 oldu, boş kontenjan 43.
 SAİNT PULCHERİE FRANSIZ LİSESİ: Birinci ön kayıt taban puanı 417’ydi. Serbest kayıt dönemi için de puanı 412 oldu. Boş kontenjan 9.
 İZMİR ST: JOSEPH FRANSIZ LİSESİ: Birinci ön kayıt taban puanı 385’ti. Serbest kayıt dönemi puanı 367, boş kontenjan 19.
 SANKT GEORG AVUSTURYA LİSESİ: Birinci ön kayıt taban puanı lise için 430’du. Serbest kayıt dönemi için de puan değişmedi, boş kontenjan 4.

Devlet okulu tercihi yapamayacaklar

Özel okula kesin kayıt yaptıran öğrenciler, devlet okulları için tercih yapamıyor. Ayrıca, özel okullara kayıt yaptırmadan önce devlet okulları için tercih başvurusu yapmış olan öğrencilerin tercihleri de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından iptal ediliyor. Ancak karar değiştirip kesin kayıt yaptırdıkları özel okuldan kayıtlarını sildirmeleri durumunda devlet okulları için tercih ekranı açılır.

Nakil döneminde değişiklik yapılabilir

Öğrenciler 26 Temmuz’dan sonra başlayacak nakil döneminde de okul geçişleri yapabilir. Herhangi bir devlet okuluna yerleştirilmiş bir öğrenci nakil döneminde başka bir devlet okulunu tercih edebilir. Bu tercihine yerleşirse önceki okulundan kaydı silinerek yeni yerleştiği okula kaydı yapılabilir. Bu tercihine yerleşemezse kayıtlı bulunduğu okuldaki kaydı devam eder. Herhangi bir devlet okuluna yerleştirilmiş bir öğrenci nakil döneminde özel okul başvurusu da yapabilir. Ya da özel okula kayır yaptıran bir öğrenci başka bir özel okula başvurabilir ya da devlet okulu için tercih yapabilir.

Related Posts

Pınar Gültekin cinayeti davasında Mertcan Avcı tahliye edildi

Pınar Gültekin cinayeti davasında Mertcan Avcı tahliye edildi

Muğla’da Pınar Gültekin’in öldürülmesine ilişkin davada ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirakten’ tutuklanan katil zanlısının kardeşi Mertcan Avcı’nın tahliyesine karar verildi. GÜNCEL 14.03.2022…

Milli Eğitim Müdürü açıkladı: 30 sınıf karantinaya alındı

Milli Eğitim Müdürü açıkladı: 30 sınıf karantinaya alındı

Covid-19 tedbirleri altında Kars’ta başlayan eğitim- öğretim döneminin ilk 3 haftasında, il genelinde bazı okullardaki öğrencilerin test sonucu pozitif çıktı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla 30 sınıfta karantina uygulanmasına karar verildi….

Hasan Kalyoncu Üniversitesi TEKNOFEST’e en çok proje sunan vakıf üniversitesi oldu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi TEKNOFEST’e en çok proje sunan vakıf üniversitesi oldu

T3 Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde hayata geçen TEKNOFEST 2021’e, öğrenci ve akademisyenleri tarafından geliştirilen 235 teknolojik ürünle katılan HKÜ, vakıf üniversiteleri arasında en çok…

TUS sonuçları açıklandı

TUS sonuçları açıklandı

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2021-TUS 2) dönemine ait değerlendirme işlemleri tamamlandı. Adaylar, sınav sonuçlarına, “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek. Aynı tarihte…

ÖSYM'den KPSS açıklaması: Erişime açıldı

ÖSYM’den KPSS açıklaması: Erişime açıldı

ÖSYM’nin internet sitesinden, “2021 KPSS-Lisans: Branş Bazında Sıralamalar”, “2020 KPSS-Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim: Branş Bazında Sıralamaların Güncellenmesi”, “2018-EKPSS ve 2020-EKPSS Branş Bazında Sıralamaların Güncellenmesi” başlıklarıyla 3…

ÖSYM Başkanı Aygün açıkladı: Yabancı dil sınavı değişiyor!

ÖSYM Başkanı Aygün açıkladı: Yabancı dil sınavı değişiyor!

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Türkiye’de merkez olarak yürüttükleri çalışmalardan biri olan ve dört beceriyi dijital ortamda ölçen yabancı dil sınavı hazırlıklarına ilişkin açıklamada bulundu. Ankara,…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.