Bahçeli: Ulusal birlik ve dayanışma ruhu FETÖ’nün hesaplarını boşa çıkarmıştır

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, İstanbul’da Saraçhane Meydanı’nda düzenlenen “15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü Anma Programı”nda konuştu.

Bahçeli, “Tam 6 yıl önce az kalsın Türkiye, işgal edilecekti. Az kalsın, emek emek bugünlere gelen, şehidin, şühedanın göz ışığı olan Türkiye Cumhuriyeti, tarih sahnesinden silinip gidecekti. Hakikaten tehlike bu kadar ileri noktadaydı. Hamdolsun, milletimizin iftihar edilecek feraset ve fedakarlığı sayesinde teröristler hak ettikleri yansıyı şiddet ve hamasetle görmüşlerdir. Ulusal birlik ve dayanışma ruhu FETÖ’yü durdurmuş, hesaplarını boşa çıkarmıştır” sözlerini kullandı.

“Birliğimizi ve beraberliğimizi daha da güçlendirmemizin tarihi mecburilik olduğu şu günlerde yeni tartışmalara kapı aralamak, eski defterlerin sayfalarını kaldırmak bize nazaran anlamsızdır, faydasızdır” diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

“15 Temmuz’dan bir yanda ibret almak, öbür yanda da ders çıkarmak lazımdır. Siyasi kanısı, parti aidiyeti, fikri kaynağı ne olursa olsun herkesin ortak hassasiyeti, ortak gayesi Türkiye’nin varlığı ve bağımsızlığı üzerinde tam bir mutabakat sağlamak olmalıdır. Hepimizin vazgeçilmeyecek maksadı, Türk vatanının parçalanamaz bütünlüğünü kopmaz asıllara bağlamaktır. Devletin ve milletin bekası her türlü siyasi angajman ve arayışın önündedir. İçtenlikle ve inançla, üstelik altını kalın bir biçimde çizerek vurgulamak isterim ki bu kadar etrafımız kuşatılmışken siyasi kamplaşma ve çekişmeler, en çok uzak durmamız gereken mayınlı alandır.”

Bahçeli, Türk milletinin 15 Temmuz akşamından itibaren hiçbir ayrım gözetmeksizin nasıl kucaklaşıp meydanlarda demokrasinin namusunu müdafaa ettiyse ülkenin istiklal ve istikbalini de birebir formda müdafaa edeceğini lisana getirerek, “İnancım budur, beklentim bu biçimdedir. Siyasi ve ideolojik aidiyeti ne olursa olsun, her vatandaşımız Türk milleti kimliğinde buluşmalıdır, ulusal ve üniter devletimizi yaşatma konusunda kararlı duruşunu korumalıdır” biçiminde konuştu.

“15 TEMMUZ, BİR İŞGAL TEŞEBBÜSÜDÜR”

“15 Temmuz gecesi, gökyüzümüzde kanunsuz uçak uçurup helikopter gezdirenler, o alçaklara methiye düzenler hatta onların mağdur olduğunu sav edenler Haçlı iş birlikçisidir, global vahşet projelerinin içimize kadar uzanmış maşalarıdır” diyen Bahçeli, şunları kaydetti:

“Bu maşaları tutan eller kirlidir, kanlıdır ve alayı birden Türk’ün ezeli ve ebedi düşmanlarıdır. Tarihimizde hiç görülmemiş, hiç de yaşanmamış ne varsa 15 Temmuz gecesinden 16 Temmuz sabah saatlerine kadar vuku bulmuştur. Müstevli emeller yıllarca din kisvesi altında türemiş, himmet ve hidayet ismiyle kuytu köşelerde gizlenmiş, güçlenip ortaya çıkmak için uygun vakit ve tabanı kollamıştır. Türkiye’yle hesabı olan, Türk milletinin tarihi kimliğinden rahatsız olan çevreler, terörist başı Gülen’i koz olarak ellerinde tutmuşlar, bir canlıdan, kelamda bir dini küme ve cemaatten şiddetli bomba imal etmişlerdir. FETÖ’cü terör çetesi kimin işine yarıyorsa, kimin amaçlarına uyuyorsa onun tarafından silah üzere kullanılmıştır. 15 Temmuz, bir işgal teşebbüsüdür ve bunun tarafları 1919’lu yıllardaki emperyalist komplonun uyuyan hücrelerinden oburu değildir.”

”TÜRKİYE’NİN MUHTAÇLIĞI OLAN BİRLEŞTİREN İRADEDİR”

Bahçeli, ”Türkiye’nin gereksinimi; farklıları kaşıyan değil birleştiren, ayrılıkları kışkırtan değil kucaklayan, kimlikleri tahrik eden değil millet kimliğinde buluşturan, dirliği ve nizamı bozmak isteyene ise hak ettiği ağır dersi veren bir iradedir. Bu irade tecessüm ve tezahür etmiştir. Bunun yanında, 2023 yılında çok daha müessir ölçüde yarınları inşa ve ihya edecektir” diye konuştu.

Bahçeli, “İster FETÖ, ister kanlı iş birlikçisi PKK/PYD, isterse de birebir karanlık yolun öteki taşeronları olsun, Türkiye’yi geçemeyecekler, Türk milletini yenemeyeceklerdir” dedi.

MHP başkanı Bahçeli, 15 Temmuz’da milletin kenetlenerek oyuncuların maskesini düşürdüğünü, bu birlik ruhunun korunması gerektiğini vurguladı.

Bahçeli, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Türkiye bizimdir, herkes Türkiye’dir. Türk milleti, ayrılık kabul etmeyen, varlığının bedelini kanla, fedakarlıkla ödemiş büyük bir kudrettir. Doğrulalım, ayağa kalkalım, hainleri güldürmeyelim, darbecilere el ovuşturmayalım, bağımsızlığımızın sembolü ay yıldızlı al bayrak altında daima bir arada toplanalım. Dehşet aşılayanlara, korkuluk dikip siyasi istismar çetelesi tutanlara fırsat vermeyelim, Türkiye’yi yaşatalım, cansiperane biçimde hizmet edelim. Gün dayanışma günüdür. Gün kardeşliğimizi tescil ve teyit etme günüdür. Gün büyük düşünme, istiklalimize sahip çıkma, küçük hesap yapanları, dağılmamızı gözleyenleri mağlup etme günüdür. Son kelam olarak, bu memleketin evladı, bir siyasi partinin sorumluluğunu taşıyan bir vatan evladı olarak sizlere diyorum. Bunu yanlış yorumlamayınız. Yanlış anlamayınız ancak dikkatinizi çekmek için söylüyorum. Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tanıyınız, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı anlayınız, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı anlatınız aziz İstanbullular.”

Related Posts

Fransa’daki yangınlarda kundaklama kuşkusuyla 25 kişi gözaltına alındı

Fransa merkezli haber kanalı BFMTV’nin haberine nazaran, haziran ayı başından bu yana çok sayıda yangınla çaba eden ülkede yangınların değerli …

Diyarbakır’da ‘kız kaçırma’ nedeniyle başlayan husumet barışla sonuçlandı

Çınar ilçesinde geçen günlerde Yetiştiren ile Karatay aileleri arasında ‘kız kaçırma’ nedeniyle husumet başladı. Bölgede etkin olan Metina …

Kerem Aktürkoğlu’na büyük jest!

Galatasaray, Yunus Akgün’ün ardından Kerem Aktürkoğlu’nun da fiyatında düzgünleştirme yapma kararı aldı. Geçen dönem gösterdiği performansla sarı …

Gençler enflasyon ve savaştan korkuyor

Bertelsmann Vakfı’nın Almanya’da çocuk ve gençlerin kaygılarına dair yaptırdığı anketin sonuçları açıklandı. Ankete katılan çocuk ve gençlerin …

Ukrayna’dan Rusya açıklaması: Donetsk’i ağır bir biçimde vurmaya devam ediyor

Ukrayna’da dün gece Mıkolayiv kentine düzenlenen atak sonucu kentte bir eğitim kurumu binası hasar gördü. Sumi bölgesinde ise dün gün uzunluğu …

Mesken sahiplerine ikaz: Boş konutlarınıza perde takın

Haberin devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.