Av dönemi açıldı, birinci balık mezatları yapıldı

Av yasağının 1 Eylül’den itibaren sona ermesi ile birlikte balıkçılar, denize açılarak mavi sulara ağ attı. Sabah saatlerinde avdan dönen balıkçılar, yakaladıkları balıkları satmak için Gürpınar Balık Hali’ne geldi. Kasalarla hale alınan balıklar mezat metodu satışa çıkartıldı. Av döneminin birinci gecesinde palamut balıkçıların yüzünü güldürürken, halde en çok satılan balıklardan biri oldu. 

15 Nisan tarihinde balıkların gelişimlerini sağlayabilmesi için gırgır ve trol yolu ile avcılığa orta verilmişti. Bugün gece yarısı itibariyle av yasağı sona erdi. Balıkçılar ‘Vira Bismillah’ diyerek yola çıktı. Denizden dönen balıkçılar Gürpınar Balık Hali’nde hareketliliğe sebep oldu.

Sezonun birinci balıklarını almak isteyenler birbiriyle kıyasıya yarıştı. Balıkçılar atılan ağlarda palamut ve hamsi yakaladıklarını belirtti. Halde palamutun çifti 120, lüferin tanesi 90, hamisinin kasası 700, tekirin kasası 150, istavritin kasası 600-700 liradan satılıyor.

“ŞU ANDA HER TARAFTA BALIK VAR”

Balıkçı Önsel Kapan, dönemin bereketli başladığını söz ederek, Karadeniz olsun ve öbür bölgelerde de balığın çok olduğunu duyuyoruz. Bugün de bol ölçüde balık tutmuş bulunmaktayız. Balıkları Büyükçekmece bölgesinde tuttuk. Allah herkese bol bol balıklar nasip etsin. Balık her tarafta var şu anda ve palamut akını çok fazla” diye konuştu.

“İNŞALLAH FİYATLAR DÜŞECEK”

Balıkçı Erdoğan Durmuş, denizlerden bu sene umutlu olduğunu belirterek, Denizdeki imaja bakarsan bu sene palamut çok olacak inşallah. Hamsi de çok olacak. Bugün palamutun çifti 120 lira civarında.

İnşallah fiyatlar düşecek. Çok büyük umutlarımız var. Şu anda palamut 250 gram civarında. Bir kiloya kadar büyüyecek. Alışılmış umutlarımız büyük. İlerleyen vakitte havalar âlâ giderse 50 -60 bandına düşer inşallah. Tekir ve Kefal çıktı ancak daha başlangıç. İnşallah net yarın muhakkak olacak. Tekirin kasası 125-175 lira arasında” dedi.

“VATANDAŞLAR PALAMUT YİYECEK, DOYACAK”

Balık Hali esnafı Hasan Erol ise, Palamutçuluğun vakti bir ay, bir buçuk ay üzere bir vakitte oluyor, şayet bolluk olursa. Bir buçuk ay boyunca vatandaşlarımız uygun bir halde palamut yiyecek, doyacak. Denizdeki imaj bu istikamette. Bunun gerisinden hamsi gelir. Yaklaşık bir buçuk ay, iki ay o olur. Yeniden umudumuz ondan yana.

Arkasından istavrit olur. Yani bunlar daima olacak balıklar. Ocak ayına hakikat da çinekop başlar. Sonra lüfer başlar. İstavrit biraz değerli, şu anda az çıkıyor. 5 kiloluk bir istavritin kasası 500- 600 lira civarı. Şu anda sardalya var. Mevsimi bitmek üzere sardalyanın. O biraz kıymetli. Bu gece palamut geldi. Kofana geldi. Onun dışında biraz istavrit var. Hamsi var biraz” halinde konuştu.

“SEZONUN BİRİNCİ HAMSİSİ MARMARA DENİZİ’NDEN ÇIKTI”

Balık Hali esnafı Hakan Gümüş, Hazırlıklar yapıldı, teknelerimiz açıldı. Bereketli bir dönem gözüküyor. Şu anda teknelerimiz hamsi aldı. Dönemin birinci hamsisi Marmara Denizi’nden tutuldu. Artık esnaflara satışa sunacağız” sözlerini kullandı.  (DHA)

Related Posts

Hayri Yazıcı’dan Acıbadem Hastanesi’ne dava!

İş insanı Hayri Yazıcı, İstanbul Taksim’de bulunan Acıbadem Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi gördüğü sırada kendisine tedavide kullanılmak …

Brent petrolün varil fiyatı 89 doların altına indi

ABD’nin enflasyonu arttı. Enflasyonu indirmek için ABD Merkez Bankası’nın siyaset faizini artırması bekleniyor. Faizlerde en az 75 baz puanlık …

Global piyasalar Fed’in kararı öncesi negatif seyirde

Analistlere nazaran bugün yurt dışında Euro Bölgesi’nde enflasyon, yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Piyasa …

Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler: Patronun karşısına sürpriz zararlarla çıkmayacağız 

Selçuk ALTUN Unico Sigorta’nın önümüzdeki dönem yol haritasını paylaşan ve stratejileri hakkında bilgi veren Genel Müdür Ender Güzeler, 3 …

“WTBDC protokol token” ticarette yerini almaya hazırlanıyor

Berfin ÇİPA Ekonomik yaptırımlar ticarette yeni alternatifler arama ihtiyacını doğurdu. İran ve Rusya başta olmak üzere ticarette kripto para …

Dev sosyal konut projesinde geri sayım! Ödemeler nasıl olacak, kimler yararlanacak?

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için geri sayım başladı. 13 Eylül salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dev sosyal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.