Apple’ın ofise dönüş planına çalışanlar itiraz ediyor

Pandemiyle birlikte uzaktan çalışma prensibiyle ilerleyen şirketlerden biri olan Apple, artık ofise dönmeye hazır olduğunu söylüyor. Şirketin, geçtiğimiz aylarda açıkladığı ofise dönüş planı üst seviye yöneticilerin istifasıyla sonuçlanmış olsa da teknoloji devi ofise dönme konusunda kararlı görünüyor. Eylül ayında haftanın üç günü çalışanlarını ofise bekleyen Apple’ın bu yeni planına itirazlar devam ediyor.

Apple çalışanları, iki yıldan fazla süren esnek çalışma sistemi sırasında harika işler yapabileceklerini gösterdiklerini öne sürerek, şirketin ofise dönüş davetine karşı çıkıyorlar.

Pandemi nedeniyle uzaktan çalışan bir küme Apple çalışanı, bir dilekçe dağıtmaya başladı. Dilekçe, CEO Tim Cook’un geçen hafta şirketin çalışanlarını, 5 Eylül’den itibaren haftada üç gün ofiste beklediklerini belirten emre cevap niteliği taşıyor.

Cook, şirket kültürü için çok kıymetli olan yüz yüze çalışmayı korumak istediğini söyledi. Bu karara karşı çıkan çalışanlar; ofis dışında çalışırken daha memnun ve daha üretken olduklarını belirtiyor.

Apple, pandemi sırasında başarılı bir süreç geçirdi ve piyasa pahası Şubat 2020’deki 1,4 trilyon dolardan bugün yaklaşık iki katına çıktı.

ÇALIŞANLAR OFİSE DÖNÜŞ PLANINDAN RAHATSIZ

Apple’ın dahili iletileşme platformu Slack’te 10 binden fazla Apple çalışanı “Uzaktan Çalışma Savunuculuğu” kümesine katıldı. Teknoloji çalışanları için anonim iletileşme platformu olan Blind’de, işe dönüş tartışmaları Apple çalışanları ortasında en sık görülen ve tanınan bahisler ortasında yer alıyor.

Facebook ve Google dahil olmak üzere Silikon Vadisi şirketleri, Mart 2020’de corona virüsü pandemisi nedeniyle mühendislerin konuttan çalışmalarına ve hatta çalışanların birtakım durumlarda farklı kentlere taşınmalarına da müsaade verdi.

Geçen yıl Spotify da çalışanlara nerede çalışacaklarını seçme özgürlüğü vererek iş-yaşam istikrarını destekleyeceğini söyleyerek “Her Yerden Çalış” siyasetini uygulamaya koydu.

Tesla işvereni Elon Musk ise tüm bu şirketlerin tersine, çalışanlara uzaktan çalışmanın artık kabul edilemez olduğunu söyledi. Haziran ayında istisnalar dışında, ofise gelmeyen çalışanların istifa ettiğini varsayacağını söyledi.

Related Posts

Xiaomi Civi 2 geliyor! Tanıtım tarihi duyuruldu

Bir süredir sızıntılar ile gündeme gelen Xiaomi Civi 2, yakında kullanıcıların karşısına çıkacak. Xiaomi Civi 2 tanıtım tarihi açıklandı …

Nokia ve MEXT arasında 5G ortaklığı

5G altyapıları yavaş yavaş belli başlı ülkelerde kullanılma sunulsa da henüz ticari olarak ülkemizde mevcut değil. Bununla birlikte farklı …

FIFA 23 ile, hile yapanlara için büyük bir şok geliyor: Artık hile yapmak yok!

Electronic Arts, hilecileri yeni oyunundan uzak tutmaya kararlı görünüyor. FIFA 23 30 Eylül’de geldiğinde beraberinde çekirdek düzeyinde bir hile …

Dünyanın En Çok Uyuyan Hayvanları

Tembellik yalnızca insanlarda olmadığı gibi, hayvanlarda da olan bir şeydir. Hayvanlar kendilerine özgü özellikleri ile birbirlerinden …

Hyundai i20 fiyat listesi: Bak işine Clio!

B sınıfı hatchback segmentinde rekabet gerçekten de çok fazla. Volkswagen Polo, Skoda Fabia, Seat Ibiza, Hyundai i20 ve Renault Clio bir …

Google servisleri geri geliyor: ABD, Huawei yaptırımlarını hafifletecek

Donald Trump idaresinin koyduğu ambargolar yüzünden epey güç durumda kalan ve Google lisansı iptal edilen Huawei, kan kaybetmeye devam ediyor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.