Android 13 ile uygulamalar arası geçiş kolaylaşıyor!

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Android 13 Beta 1 sürümü, Google’ın yeni Android için neler hazırladığına dair yeni bir bakış açısı sağladı. Google’ın, Android 13’le birlikte uygulamalar arası geçiş yapmayı kolaylaştıracak bazı yenilikleri olabilir.

Halihazırda Android’de klasik “geri gelme” ve “ana sayfa” düğmelerine ek olarak “yukarı kaydırma” yardımıyla uygulamalar arasında geçiş yapmak mümkün. Ancak Google, yapay zeka destekli “tahmine dayalı geri gelme” sistemiyle kullanıcı deneyimini geliştirmek istiyor.

Yalnızca masaüstünde olan Chrome özelliği, Android cihazlara geliyor!

Android 13 ile tam ekran hareketlerine yapay zeka ekleniyor

Google ilk olarak Android 10 ile tam ekran hareket navigasyonlarını tanıttı. Bu özellik, kullanıcıların Android’in klasik üç düğmeli gezinme çubuğu yerine; uygulamalar arasında geçiş yapmak, son uygulamalara bakmak veya ana ekrana dönmek için kaydırabilecekleri ince bir çizgi veriyor.

Tam ekran hareket navigasyonları sayesinde kullanıcılar, uygulamalarda geri dönmek için ekranın sol veya sağ tarafından kaydırabilir. Fakat düğme tabanlı navigasyondan tam ekran kaydırmaya geçiş, birçok uygulamanın tasarımı yüzünden tartışmalara yol açtı.

Android 13 ise düğmeden kaydırmaya olan geçişi yumuşatma potansiyeline sahip. Mishaal Rahman isimli geliştirici tarafından belirtildiği üzere, Google I/O geliştirici konferansında bu konu açıklığa kavuşturulacak. Ayrıca Android 13 Beta Pixel Launcher’da özel bir kod olduğu keşfedildi.

“Tahmine dayalı geri gelme” için ayrıntılar henüz belli olmasa da, Google’ın yapay zeka desteğine başvuracağı düşünülüyor. Yapay zeka destekli navigasyon, kullanıcının uygulamadan ne zaman çıkmak istediğini tahmin edebilir. Bu yüzden uygulamadan çıkmak için sürekli sağa kaydırmak yerine yalnızca bir kez kaydırmak yeterli olabilir.

Mishaal Rahman’ın tahminine göre yapay zeka, geri gelme hareketini animasyon ile tetikleyecek. Kullanıcının bir uygulamadaki alışkanlıklarını inceleyen yapay zeka, örneğin kullanım süresine bakarak hareket animasyonları sunacak.

Android 13’ün 11 Mayıs tarihinde başlayacak olan Google I/O geliştirici konferansı ile duyurulacağını ve bu ilginç özelliğin de sunulabileceğini unutmamak gerekiyor.

Peki siz Android 13 ile uygulamalar arası geçiş için ne bekliyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Related Posts

Ağaçları sağlı sollu kesecekler

Cumhuriyet yazarı Tuncay Mollaveisoğlu’nun aktardığına göre; OGM’nin teşkilatlara gönderdiği yazıda orman yangınlarına karşı mücadeleden söz …

MSB: Hakkâri’de 1 askerimiz şehit oldu

MSB’den yapılan açıklamada “05 Temmuz 2022 tarihinde, Derecik/Hakkâri bölgesinde askeri araçla gerçekleştirilen intikal esnasında meydana gelen …

Kraliçe Elizabeth’in iş yükü azaltıldı

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth, sıhhat problemleri nedeniyle kimi etkinliklere katılamıyor. Geçtiğimiz nisan ayında 96’ncı yaş gününü …

Karakalpak isyanının bilançosu açıklandı

32 milyon nüfusa sahip Özbekistan’da merkezi hükümet, Sovyetlerin dağılmasının ardından Karakalpak Özerk Cumhuriyeti’ne bağımsızlık hakkı veren …

Yine Xiaomi, yine rekor! Popüler model çıkmadan tükendi!

Xiaomi, epey uzun bir zamandır 12S serisi üzerinde çalışıyor. Özellikle çok uzun bir zamandır beklenen Xiaomi 12 Ultra modelinin iptal …

Abdulkadir Selvi’den Öcalan’la görüşme argümanı: ‘Korku dağları sarmış diyebiliriz’

İktidara yakınlığıyla yakınlığıyla bilinen Hürriyet müellifi Abdulkadir Selvi, terör örgütü PKK önderi Abdullah Öcalan’la görüşme sağlanacağına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.