AK Parti’li Güneş’ten İstiklal Marşı’nın kabulünün yıl dönümü değerlendirmesi Açıklaması

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, Türk milletinin, İstiklal Marşı’ndaki birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Güneş, İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Kurtuluş Savaşı’nın adeta manifestosu olan İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 102. yılı olduğunu belirten Güneş, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere istiklal mücadelesinin tüm kahramanlarına Allah’tan rahmet diledi.

Milletin istiklali ve istikbalinin sembolü olan İstiklal Marşı’nın, gerçek bir bağımsızlık beyannamesi olduğunu dile getiren Güneş, “Her dizesi, her bir kelimesi milletimizi tek yürek, tek bilek haline getiren İstiklal Marşı, vatan, millet, bayrak ve istiklal aşkının ilmek ilmek dokunduğu eşsiz bir şaheser.” dedi.

Güneş, Türk milletinin, İstiklal Marşı’ndaki birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti.

Vatan ve bayrak sevgisinin timsali, büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’ın, İstiklal Marşı başta olmak üzere eserleri ve fikirleriyle her zaman saygıyla yad edileceğini vurgulayan Güneş, şöyle konuştu:

“Akif’in ‘kahraman ordumuza’ ithafıyla kaleme aldığı İstiklal Marşı, bağımsızlığımızın destanı, vatan bütünlüğümüzün ve milletimizin inanç ve azminin bayrağı niteliğinde. Tarihinin her döneminde, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, 15 Temmuz’da bağımsızlığına ve vatanına yönelen tehditlere birlik ve beraberliğinden ödün vermeden karşı koyan büyük Türk milleti inanıyorum ki Akif’in İstiklal Marşı ile ortaya koyduğu değerlerimize her zaman sahip çıkacak, ortak sesimiz, ortak vicdanımız olan İstiklal Marşımızı ilelebet muhafaza edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir