ABD’nin Dev Bankası Wells Fargo Seçim Senaryoları Hazırladı: “Millet İttifakı Kazanırsa Dolar 15 TL Olacak”

ABD’nin dev bankalarından Wells Fargo, Türkiye’de 2023 seçim sonuçlarına dair senaryolar yayımladı. Öngörülerin yer aldığı senaryoda dolar/TL’nin yıl sonu seviyeleri seçim sonuçlarına göre farklılaşıyor. Ancak uzmanlar analizi gerçeklikten uzak buldu.

Wells Fargo ekonomisti Brendan McKenna imzalı senaryoya göre, Türkiye’de seçimler sonrası için tahmin edilen tablodan önce ekonomideki durum analiz ediliyor.

Siyasi ortamın ekonomi ortamında etkisine değinilen analizde, Türkiye’de ise bu durumun daha da etkili olduğu belirtildi.

Merkez Bankası bağımsızlığı, büyümeye odaklı ekonomi, heterodoks politikalar, Erdoğan’ın söylemlerinden etkilenen para politikası ve TL’de görülen seviyeler, cari açık gibi sorunların, yüksek enflasyon, vatandaşın düşen alım gücü gibi sorunlar yarattığına da değinildi.

14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlerin, meclisten ziyade Cumhurbaşkanlığı sonucunun önemli olduğuna vurgu yapılırken, 

Analizde Erdoğan’ın yeniden seçilme olasılığının yıllar içinde azaldığına dikkat çekiliyor. Özellikle 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin de buna etki ettiği söyleniyor. Ancak, senaryoyu mevcut iktidarın sürdürülmesi üzerine kurduklarını da beliriyorlar.

TL’deki seyrin, gelecek aylarda Erdoğan tarafından yapılacak yeni düzenlemelerin, ekonomide seçime dek koşulları iyileştirmek üzerine kurulduğu belirtiliyor. Seçim sonrası yönetimde bir değişiklik öngörüldüğünü söylerken, yeni gelecek hükümetin ise çok zor ekonomik koşullarla karşılaşacağı da vurgulanıyor.

Erdoğan’ın seçildiği senaryo üzerinden giderken, TL’nin dolar karşısında yıl sonuna kadar seyrinin değişmeyeceği öngörülüyor. 20 Aralık gibi bir şok oluşabileceği üzerinde de duruluyor, ancak bunun bir kereye mahsus görüyorlar. 

Yönetimin değişmesi halinde de 2023 sonu için dolar/TL’de 15TL, 2024 için de 14 TL seviyesi telaffuz ediliyor.

Erdoğan’ın kazanması halinde ki kurum bunu yüzde 55-60 olarak belirtiyor ancak raporda tam aksini söylüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilmesi halinde, yılın ilk yarısı biterken, döviz piyasasına müdahalelerin sürerek doların 19 TL’de seyredeceği, ancak uzun vadede rezervlerdeki azalış ve değişmeyen heterodoks para politikasıyla 2023’yıl sonuna dek ve 2024 yılında değer kaybınn süreceği belirtiliyor. Wells Fargo dolar/TL’nin 2023 sonunda 19,5, 2024’te de 20 TL olmasını bekliyor.

Millet İttifakı’nın kazanması halindeki seçeneğe tabloda düşük oran vermelerine karşın açıklamada yüksek olasılık olarak gördüklerini belirtiyorlar.

Millet İttifakı’nın kazandığı seçim sonuçlarına göre, geleneksel ekonomi politikaları öngörülürken, TL’de yüzde 20 oranında değer kazanımı öngörülüyor. Uzun vadede de Merkez Bankası’nın yeniden bağımsızlığını kazanmasıyla sıkı para politikası, serbest piyasa koşullarına dönülmesiyle, TL’nin değer kazanacağı belirtilirken, TL varlıklara görülecek para girişiyle yani Türkiye’ye yabancı yatırımcıların dönmesiyle, dolar/TL’nin 2023 sonunda 15 TL, 2024’te de 14 TL olması bekleniyor.

Genel ortamda özellikle ekonomide biraz aykırı görülen senaryoların verildiği tablonun geneli burada. Genel olarak uzmanlar tarafından da özensiz bulunan analizin matematiksel gerçeklikle de bağdaşmadığı düşünülüyor.

Wells Fargo’un analizinde hesaba katmadığı, Türkiye ekonomisinin kendi dinamikleri olduğu düşünülürken,

Analizde bir sonuca varılmasının da çok zor göründüğü,

Özensiz olduğu,

Gerçekliğinin bulunmadığı,

“Ölümü gösterip, sıtmaya razı” edip etmediği,

Hayatın gerçeklikleriyle bağdaşmadığı,

Seçim sonrası gerçeklerle yüzleşilmesinin daha büyük olasılık olduğu gibi

Hesap kitap yapılmadan biraz “sallamasyon” rakamlar verildiği gibi yorumların yoğun olduğu görülüyor.

Herkesin kendi analizini yapmak da özgür olduğu piyasa dinamiklerinde,

Sizin de seçim sonrası görüşlerinizi yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir